Kryzys programu Czyste Powietrze. Liczba wniosków dramatycznie spada
Liczby nie kłamią. Program Czyste Powietrze znalazł się w głębokim kryzysie. Jak wskazuje Polski Alarm Smogowy, wnioski spływają w śladowych ilościach, a społeczny kredyt zaufania topnieje z dnia na dzień. Czy największy program termomodernizacji w Polsce właśnie traci oddech?
Programy wspierające poprawę efektywności energetycznej i walkę ze smogiem odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. Jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych projektów w tym obszarze jest Czyste Powietrze. Rządowa inicjatywa mająca na celu termomodernizację budynków oraz wymianę źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w ostatnim czasie przeszła sporą metamorfozę. Okazało się, że nie pozostało to obojętne.
Program Czyste Powietrze, zapowiadany jako fundament walki ze smogiem i odpowiedź na rosnące koszty energii w polskich domach, przeżywa poważne turbulencje. Jak donosi Polski Alarm Smogowy (PAS), liczba wniosków składanych po jego wznowieniu drastycznie spadła. Organizacja alarmuje, że program nie tylko traci zainteresowanie społeczne, ale także zmaga się z zaległymi płatnościami i biurokratycznym paraliżem. Źródłem danych i ostrzeżeń raportu PAS są oficjalne informacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy po wznowieniu programu, czyli od 31 marca do 30 czerwca 2025 roku, wpłynęło zaledwie 11 160 wniosków. Jak zauważa portal biznesalert.pl, dla porównania w analogicznym okresie roku 2024 liczba ta wyniosła aż 78 326. Jeszcze wcześniej, w 2023 roku było to 54 109, a w 2022 - 44 923. Spadek zainteresowania jest więc nie tylko drastyczny, ale i bezprecedensowy.
"To co się dzieje z Programem Czyste Powietrze trudno nazwać inaczej niż zapaścią"- komentuje rzecznik PAS, Piotr Siergiej. "Od swojego restartu Program w ciągu kwartału osiągnął taką samą liczbę wniosków, jaką przed zawieszeniem składano w ciągu dwóch tygodni" - dodaje, cytowany przez portal biznesalert.pl.
Program Czyste Powietrze został wznowiony po reformie, która - jak się okazuje - nie przyniosła oczekiwanego efektu. Polski Alarm Smogowy wskazuje, że zainteresowanie po zmianach wręcz zmalało. Organizacja podkreśla, że niezbędne są dalsze kroki, przede wszystkim uproszczenie procedur, usunięcie zbędnej biurokracji oraz przyśpieszenie obsługi beneficjentów.
Według PAS, kluczowe jest przywrócenie zaufania zarówno obywateli, jak i firm uczestniczących w programie. "Program jest w głębokim kryzysie, a sposób, w jaki jest zarządzany jest nie do obrony" - mówi Siergiej. Zwraca on także uwagę na zaległe płatności dla firm oraz gospodarstw domowych, które "płacą cenę za błędy w zarządzaniu".
Bez stanowczych decyzji i natychmiastowej korekty, rok 2025 może być - jak twierdzi PAS - momentem, w którym Czyste Powietrze zostanie "w zasadzie zatrzymane". Organizacja podkreśla, że ostrzegała przed zawieszeniem programu, które doprowadziło do dzisiejszego stanu.