Deficyt budżetowy w '14 poniżej 34 mld zł - źródło w MF

Deficyt budżetowy w 2014 roku będzie poniżej 34 mld zł, które Ministerstwo Finansów wpisało w planowanym wykonaniu ustawy na ten rok - poinformowało PAP źródło w Ministerstwie Finansów.

Deficyt budżetowy w 2014 roku będzie poniżej 34 mld zł, które Ministerstwo Finansów wpisało w planowanym wykonaniu ustawy na ten rok - poinformowało PAP źródło w Ministerstwie Finansów.

"Spodziewamy się, że tegoroczne wykonanie budżetu pokaże jeszcze niższy deficyt niż 34 mld zł, które zostało wpisane w planowanym wykonaniu budżetu przygotowanym na potrzeby projektu ustawy na 2015 rok" - powiedział rozmówca PAP z resortu pragnący zachować anonimowość.

"Nasze przekonanie podparte jest m.in. tym jak dobrze wygląda wykonanie po wrześniu. Widać już też, że wydatki będą istotnie niższe niż planowano, nie tylko ze względu na brak realizacji części z nich, ale także na niższą wycenę w przetargach, które już zostały rozstrzygnięte" - dodał.

Reklama

Rozmówca PAP wskazuje także, że dochody są narastająco od początku roku wyższe niż założono.

"Dochody budżetowe w ujęciu skumulowanym od początku roku są już o kilka punktów procentowych lepsze niż prognozowane w budżecie na 2014 rok i trend ten powinien się utrzymać w skali całego roku" - powiedział.

Z wstępnych szacunków MF wynika, że deficyt budżetowy po wrześniu wyniósł ok. 22,4 mld zł wobec planu na poziomie 37,2 mld zł. Oznacza to, że deficyt wyniósł ok. 47 proc. planu rocznego, wobec 51,9 proc. planu po sierpniu.

W ustawie budżetowej na ten rok zapisano, że deficyt nie będzie wyższy niż 47,5 mld zł, jednak w planowanym wykonaniu przygotowanym na potrzeby projektu budżetu na 2015 rok MF założyło, że wyniesie on 34 mld zł.

WAŻNIEJSZE OGRANICZENIE DEFICYTU SEKTORA

Rozmówca PAP wskazał też, że o ile dobrą informacją jest niższy niż planowano deficyt budżetu centralnego, to ważniejsze będzie ograniczenie w bieżącym roku deficytu całego sektora finansów publicznych.

"Nasza prognoza na bieżący rok to deficyt na poziomie 3,4 proc. Tutaj trudniej wskazać czy jest szansa na lepsze wykonanie, ze względu na nieprzewidywalną politykę finansową podsektora samorządowego. Jednostki samorządu terytorialnego zazwyczaj ponoszą większość wydatków w IV kwartale, stąd trudno jest prognozować deficyt całego sektora" - powiedział.

Budżety jednostek samorządu terytorialnego za II kwartał 2014 r. zamknęły się zbiorczo nadwyżką w kwocie 9.608 mln zł przy planowanym deficycie w wysokości 14.308 mln zł.

MF w swoich prognozach spodziewa się, że deficyt sektora finansów publicznych w 2015 roku spadnie do 2,6-2,7 proc. PKB z 3,4 proc. w tym roku, co powinno skutkować zdjęciem z Polski procedury nadmiernego deficytu w 2016 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: budżet | Ministerstwie Finansów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »