Do kiedy dodatek energetyczny? Wnioskodawcy powinni otrzymać pieniądze do końca marca

Dodatek energetyczny w czasie niepewnej sytuacji finansowej może być zbawieniem dla niejednego Polaka. To już kolejna inicjatywa rządowa, która ma wspomóc gospodarstwa domowe, ze względu na niestabilną sytuację rynku energii elektrycznej. Wielu Polaków bez względu na wysokość dochodów mogła starać się o zapomogę. Przyjmowanie wniosków już zostało zamknięte, a wnioskodawcy do końca marca powinno zobaczyć pieniądze. Przypomnijmy założenia programu.

Co to jest dodatek energetyczny?

Dodatek energetyczny jest to świadczenie pieniężne będące jednorazowym wsparciem finansowym dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Ze względu na trudną i niepewną sytuację panującą na rynku energii rząd zdecydował się na wprowadzenie takiego świadczenia. Dodatek ma na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Reklama

Wysokość otrzymanego dodatku energetycznego jest uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej. Zostały wyznaczone dwa progi zużycia prądu, które zadecydują, ile zapomogi otrzyma wnioskodawca. Gospodarstwa domowe, których zużycie energii elektrycznej nie przekroczyło w 2021 roku 5 MWh, otrzymają 1000 złotych dodatku. Jeśli natomiast gospodarstwo przekroczyło zużycie 5MWh, otrzyma dodatek energetyczny w wysokości 1500 złotych.

Dla kogo dodatek energetyczny?

Dodatek energetyczny jest dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom lub mieszkanie przy użyciu energii elektrycznej, czyli m.in. nagrzewnicą, bojlerem lub podgrzewaczem, które pochodzą od dostawcy prądu. O dodatek energetyczny wnioskować mogli również ci, którzy posiadają w domu pompy ciepła. Wsparcie mógł otrzymać każdy bez względu na dochód. Kilka kryteriów mogło jednak wykluczyć z możliwości skorzystania z dodatku energetycznego.

Istotnym warunkiem do otrzymania dodatku energetycznego było niekorzystanie wcześniej z innych dodatków energetycznych jak np. dodatek węglowy, czy dodatek na inne źródła ciepła. Gospodarstwa, których wnioski na inne dodatki były pozytywnie rozpatrzone, zostają pozbawione prawa do pobrania świadczenia. 

CZYTAJ TAKŻE: Obowiązkowe kontrole ogrzewania w domach Polaków. Trzeba mieć świadectwo za 800 zł

Należy również pamiętać o zgłoszeniu, że to prąd jest głównym źródłem ciepła naszego gospodarstwa w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wniosek o dodatek energetyczny do prądu mógł nie zostać rozpatrzony, jeśli dokument złożony do CEEB będzie zawierał informację o innym źródle ciepła niż prąd.

Na otrzymanie dodatku energetycznego do prądu nie mogą też liczyć gospodarstwa domowe, które posiadają mikroinstalacje OZE lub PV. Tak więc między innymi właściciele instalacji fotowoltaicznych nie dostaną pieniędzy ze świadczenia.

Gdzie składać wniosek o dodatek energetyczny?

Wnioski o dodatek energetyczny nie są już przyjmowane. Gdy jednak nabór do programu trwał, należało je składać:

  • w urzędzie gminy,
  • online poprzez portal ePUAP,
  • przez profil zaufany.  

Wzór wniosku o dodatek elektryczny znaleźć można było na stronie rządowej. Prawidłowo wypełniony dokument powinien był zawierać takie informacje jak imię i nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości i konta bankowego, rodzaj źródła ciepła. Ważne było również zawarcie informacji, ile osób należy do gospodarstwa domowego.

Ważne jest też, że jeden adres oznacza jedno gospodarstwo domowe. Jeśli na taki sam adres został złożony więcej niż jeden wniosek o dodatek energetyczny, urząd nie weźmie pod uwagę każdego z nich. W tym przypadku rozpatrzony będzie pierwszy złożony dokument, a reszta pozostaje bez rozpoznania.

Jest pewien wyjątek, gdy wiele dodatków energetycznych może zostać przydzielonych do tego samego adresu. Dzieje się to w momencie, gdy gospodarstwa domowe pod tym samym adresem posiadają oddzielne lub współdzielone źródło ogrzewania, czyli m.in. na jednej działce znajdują się dwa domy, lub budynek wielolokalowym z niewydzielonymi prawnie lokalami. Wtedy decyzję o przyznaniu dodatku elektrycznego podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent. 

Wnioskodawcy powinni byli także pamiętać, by dołączyć roczne rozliczenie z sprzedawcą energii lub zaświadczenie wydane przez tego sprzedawcę, jeśli chcą się starać o uzyskanie większej kwoty dodatku energetycznego do prądu.

Do kiedy dodatek energetyczny?

Składanie wniosków na dodatek energetyczny do prądu obecnie zostało już zakończone. Nabór wniosków o dodatek rozpoczął się jeszcze w 2022 roku, a konkretniej 1 grudnia 2022 roku. Wnioski można było składać jedynie do 1 lutego 2023 roku. Teraz na pomoc finansową mogą już liczyć tylko ci, którzy złożyli odpowiednie dokumenty w wyznaczonym terminie.

O przyznaniu dodatku elektrycznego decyduje wójt, burmistrz lub prezydent po potwierdzeniu podstawy przyznania dodatku. Oczekujący na zapomogę już niedługo otrzymają swoje pieniądze. Wypłaty dodatku energetycznego powinny zostać zrealizowane do 31 marca 2023 roku przez gminę. 

Prawdopodobnie około 800 tysięcy gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z dodatku energetycznego oferowanego przez państwo. Na tę inicjatywę z budżetu państwa zostanie więc przeznaczony blisko 1 mld złotych.

Zobacz również:

Czy komornik może zabrać dodatek węglowy albo dodatek energetyczny?

Dodatek węglowy w 2023 roku. Czy można jeszcze otrzymać 3000 złotych?

„Mój prąd” ze zmianami. Piąta edycja popularnego programu rusza od kwietnia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek elektryczny | dodatek energetyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »