Dostałeś ostatnio wyższy rachunek za prąd? Bez obaw, przy kolejnym rozliczeniu będzie taniej
Otrzymałeś ostatnio wyższy niż zwykle rachunek za prąd? Istnieje spora szansa, że zostanie on obniżony. Rząd podjął decyzję o zwiększeniu limitów zużycia energii po zamrożonych cenach. Co to oznacza?
Jak informuje biuro prasowe PGE, w ostatnim czasie część gospodarstw domowych otrzymała rachunki za energię wyższe niż te, które dostawali dotychczas. Odbiorcy przekroczyli bowiem obowiązujące do niedawna limity od 2000 do 3000 kWh. Wysokość rachunków może jednak ulec zmianie. Wszystko dzięki decyzji o zwiększeniu limitów zużycia energii po zamrożonych cenach, które wynoszą od 3000 do 4000 kWh. Możliwa różnica bądź nadpłata na rachunkach zostanie rozliczona przy wystawianiu kolejnej faktury.
Rządowa Tarcza Solidarnościowa została wprowadzona, by zminimalizować skutki nagłego wzrostu cen energii elektrycznej, który obserwuje się w różnych regionach Europy. Przypomnijmy, że w 2022 r. w życie weszły przepisy, w myśl których zamrożono ceny energii elektrycznej na 2023 r. do określonych limitów na poziomie z roku poprzedniego.
Wynosiły one: do 2000 kWh dla gospodarstw domowych, do 2600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami oraz do 3000 kWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny i seniorów, którzy odchowali co najmniej troje dzieci oraz gospodarstw rolnych.
Nowe limity w zaktualizowanej Tarczy Solidarnościowej zostają zwiększone i w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego wynosić będą od 3000 do 4000 kWh. Podwyższone limity dotyczą także tych gospodarstw domowych, które przed wejściem w życie ustawy przekroczyły wcześniej wyznaczone limity.
Warto zaznaczyć, iż zużycie energii elektrycznej dla przeciętnej rodziny wynosi średnio ok. 2000 kWh rocznie. Ile dokładnie wynoszą nowe limity?
- do 3000 kWh dla gospodarstw domowych;
- do 3600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;
- do 4000 kWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny i seniorów, którzy odchowali co najmniej troje dzieci oraz gospodarstw rolnych.
Jeżeli gospodarstwo domowe nie przekroczy wymienionych limitów, za prąd zapłaci po niższych, ubiegłorocznych stawkach.
19 września w życie weszło ponadto 12-proc. obniżka cen prądu dla gospodarstw domowych. W rzeczywistości oznacza to jedną płatność za prąd mniej w skali roku, czyli ok. 125 zł. Na upust liczyć mogą gospodarstwa domowe, które spełnią jeden z kilku warunków.
To m.in. wyrażenie zgody na otrzymywanie elektronicznych faktur, zaakceptowanie tzw. zgód marketingowych bądź potwierdzenie poprawności swoich danych u dostawcy energii. Jak zapewnia biuro prasowe PGE, rodziny, które już wcześniej składały oświadczenia pozwalające na korzystanie z podwyższonych limitów i prosumenci, upust otrzymają z automatu.
Co więcej, gospodarstwa domowe, które oszczędnie i racjonalnie korzystają z energii, są w stanie uzyskać dodatkowy rabat, wynoszący 10 proc. Aby go otrzymać, należy zmniejszyć zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Rabat zostanie wówczas rozliczony na początku przyszłego roku.