Dotacja 50 zł lub więcej na pszczelą rodzinę. Wnioski można składać tylko do końca maja

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nabór wniosków po dotację dla pszczelarzy. Pracownicy i hobbyści mogą składać wnioski już od 1 kwietnia. W ramach dopłat można starać się o przyznanie 50 zł lub wielokrotności tej kwoty. Wszystko w zależności od tego, ile pszczelich rodzin przezimowało w naszej pasiece.

Dotacja w wysokości 50 zł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiona została 1 kwietnia w ramach trzech interwencji pszczelarskich. Na rządowych stronach wspomniane trzy interwencje pszczelarskie są wymieniane jako:

Reklama
  • inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
  • wspieranie walki z warrozą (choroba pszczół wywoływana przez roztocza) produktami leczniczymi,
  • pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

Dotacja dla pszczelarzy. 50 zł można dostać na każdą pszczelą rodzinę, która przeżyła zimę

Wsparcie krajowe na przezimowanie rodzin pszczelich, bo tak ustawodawca oficjalnie nazywa program, uruchomiony został po raz trzeci. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazuje, że w tym roku wsparcie jest wyższe niż w ubiegłym. Pszczelarze w 2022 roku mogli bowiem występować po wypłatę 20 zł, a w obecnym naborze dopłata to już 50 zł.

50 zł to najniższa kwota dofinansowania. Pszczelarz, który zgłosi się po pomoc finansową, dostanie dotację w takiej kwocie, ile rodzin pszczelich udało się przezimować w pasiece. De facto oznacza to, że otrzyma 50 zł od ula, ponieważ zwykle jedna rodzina pszczela skupiona wokół jednej królowej zamieszkuje w jednym ulu.

Wnioski o dotację dla pszczelarzy do końca maja. Do wniosku należy dołączyć inne dokumenty

Aby ubiegać się o dotację z ARiMR w wysokości 50 zł od przezimowanej rodziny pszczelej, powinniśmy zwrócić nasze kroki ku stronie internetowej instytucji. Agencja w dniu rozpoczęcia naboru wniosków po dotację na swojej stronie umieściła bowiem wzór wniosku o wypłatę dopłaty do przezimowanej pszczelej rodziny wraz z instrukcją wypełniania pisma.

Do wniosku należy dołączyć inne dokumenty. To między innymi: 

  • zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, oraz o liczbie pni pszczelich (rodzin), wydane w roku, w którym ten pszczelarz ubiega się o pomoc,
  • zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis - o ile w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis,
  • jeśli wnioskujący o dotację pszczelarz nie posiada przyznanego tzw. numeru EP, czyli numeru identyfikacyjnego, powinien do wniosku o dotację dołączyć także wniosek o wpis do EP.

Gdzie złożyć wniosek po dotację? Możemy to zrobić przez ePUAP

ARiMR przypomina, że składanie wniosków w ramach programu dotacji 50 zł na przezimowaną rodzinę pszczelą odbywa się od 1 kwietnia do 31 maja. Dokumenty możemy składać osobiście w jednostce terenowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wysłać pocztą przesyłką rejestrowaną, ale równie dobrze możemy zrobić to bez wychodzenia z domu.

Jeśli chcemy skorzystać z internetowej drogi wnioskowania, możemy to zrobić na dwa sposoby. W tym celu powinniśmy skorzystać z platformy ePUAP lub z usługi mObywatel, którą znajdziemy na stronie gov.pl.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »