Francuski minister: Siemens złożył ofertę przejęcia koncernu Alstom

Niemiecki Siemens złożył ofertę przejęcia francuskiego koncernu przemysłowego Alstom - poinformował we wtorek w parlamencie minister gospodarki Francji Arnaud Montebourg, nie ujawniając szczegółów.

Agencja dpa pisze, że Siemens jest gotów przekazać Alstomowi swą branżę kolejową - budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw, jeśli w zamian będzie mógł przejąć od francuskiego koncernu jego branżę energetyczną - elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe. Wartość interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 miliardów euro.

Alstom zapowiedział, że do środy przed południem poinformuje o dalszych krokach. Na wtorek wieczorem zaplanowano posiedzenie zarządu koncernu.

Zainteresowanie częścią koncernu Alstom zgłaszał też amerykański General Electric (GE).

Reklama

Według agencji dpa rząd francuski jest krytycznie nastawiony do przejęcia koncernu Alstom przez GE, ponieważ obawia się o miejsca pracy. Z kolei szef Alstomu, Patrick Kron, jest uważany za przeciwnika kontraktu z Niemcami. W przeszłości - przypomina dpa - ewentualne połączenie Alstomu z Siemensem nazwał potworem z Loch Ness.

Szefowie GE i Siemensa - Jeff Immelt i Joe Kaeser - rozmawiali w poniedziałek z prezydentem Francji Francois Hollande'em, ale do mediów nie przedostały się żadne konkretne informacje na ten temat. Z kół rządu niemieckiego dpa dowiaduje się, że z francuskim prezydentem rozmawiał na temat Alstomu także minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel.

Rząd Niemiec wskazywał w przeszłości, że ewentualne połączenie Alstomu i Siemensa jest przede wszystkim decyzją biznesową, ale dawałoby wielkie szanse i Niemcom, i Francji.

Eksperci są zdania, że pozostawiony sam sobie Alstom praktycznie nie miałby szans utrzymania się na rynku światowym. Krytycy zarzucają głównemu akcjonariuszowi Alstomu - Martinowi Bouyguesowi, szefowi koncernu Bouygues, że nie umożliwił wystarczająco wielkich inwestycji. Alstom jest "za mały i zbyt europejski" - cytuje dpa opinię analityków.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

- - - - -

24 kwietnia INTERIA.PL informowała:

Amerykański gigant przemysłowy - General Electric Co. z Fairfield w Connecticut - chce przejąć francuską firmę Alstom SA z Levallois-Perret pod Paryżem (produkuje m.in. pociągi TGV i pendolino) za 13 mld dolarów. To będzie najdroższy zakup GE w historii. Jeśli zezwoli na to europejski nadzór antymonopolowy...

W sprawie przejęcia trwają zaawansowane rozmowy, które mają się zakończyć podpisaniem umowy w przyszłym tygodniu. Kwota 13 mld dol. zawiera w sobie ponad 25 premii wobec wartości francuskiej firmy. Jej papiery podrożały dzisiaj na giełdzie w Paryżu o 18 proc. To najwyższy wzrost od 2004 r. W ostatnim roku walory potaniały aż o 20 proc. GE zapłaci za przejęcie gotówką - ma w rezerwie 89 mld dol., w tym 57 mld dol. na kontach za granicą.

Ruch GE jest potwierdzeniem powrotu firmy do zainteresowania przemysłem kosztem sektora bankowego, który będzie zmniejszany (w Polsce ma Bank BPH) i medialnego (sprzedano NBC Universal za 16,7 mld dol.).

29 proc. akcji Alstomu ma konglomerat Bouygues SA. Alstom jest największym na świecie producentem turbin do elektrowni wodnych. Do końca 2016 r. zwolni 1300 osób, aby obniżyć koszty o 1,5 mld euro.

GE próbował w przeszłości przejąć spółkę Honeywell za 53 mld dol., lecz transakcję zablokował nadzór antymonopolowy.

Krzysztof Mrówka

PAP
Dowiedz się więcej na temat: transport | przejęcia | Pendolino | Siemens | Alstom | Siemens Sp. z o.o. | fuzja | francuski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »