FT: Gospodarka europejska w chaosie
Gospodarka europejska "pogrążyłaby się w chaosie" bez unijnych zasad pomocy państwowej - powiedziała w poniedziałek w Brukseli komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes.
Spotkanie ministrów finansów oraz szefów banków centralnych siedmiu najbogatszych państw świata (G7) nie przyniosło żadnego rozstrzygnięcia na poziomie działań - ocenia w poniedziałek "Financial Times". Brytyjski dziennik podkreśla, że w czasie spotkania w ciągu weekendu w Waszyngtonie zabrakło szczegółowych planów, choć intencje były jak najlepsze.
Przedstawiciele najbardziej rozwiniętych państw świata zgodzili się co do potrzeby "systematycznego wspierania ważnych instytucji finansowych i zapobiegania ich upadkowi", odmrożenia kredytów i rynków finansowych oraz zapewnienia bankom płynności, itp. - relacjonuje "FT", podkreślając, że w wydanym komunikacie zabrakło szczegółów.
"Każdy kraj ma trochę inne potrzeby, ale reakcja musi być globalna. Tylko gdy wszystkie ważne kraje będą działać równolegle, podejmując działania wspierające się wzajemnie, będą w stanie powstrzymać kryzys" - pisze dziennik.
Według "FT", w dotkniętych kryzysem krajach należy podjąć podobne, choć nie identyczne, środki jak w Wielkiej Brytanii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu program ma przywrócić odpowiednią krótkoterminową płynność finansową banków, udostępnić bankom świeży kapitał, by pomóc im zrestrukturyzować finanse oraz zabezpieczyć odpowiednie fundusze, by banki mogły udzielać średnioterminowych pożyczek.
"Gdy pacjent umiera na atak serca, nie ma co dywagować, czy przyczyniła się do tego zła dieta, brak ćwiczeń czy słabe serce. (...) Trzeba po prostu sprawić, by ono ruszyło" - podsumowuje "Financial Times". Wyzwanie dla tych, którzy ratują światowy system finansowy, jest tak proste i tak wielkie jednocześnie - napisano w komentarzu.
Agencja Reutera pisze, że pani komisarz przecięła w ten sposób spekulacje na temat możliwości zawieszenia tych zasad w konsekwencji kryzysu finansowego. "Znaleźlibyśmy się w dżungli, gdybyśmy zawiesili politykę konkurencji, lub poniechali tej polityki" - podkreśliła Kroes. "Nie potrzebujemy takiego Dzikiego Zachodu" - mówiła unijna komisarz, wyrażając przekonanie, że każde zawieszenie zasad uczciwej konkurencji byłoby "przepisem na chaos". Kroes zapowiedziała, że Komisja Europejska wyda wkrótce wskazówki, dotyczące stosowania zasad pomocy państwowej w kontekście kryzysu finansowego; przezwyciężanie tego kryzysu ma się odbywać w taki sposób, żeby korzystała na tym "zarówno gospodarka, jak i podatnicy".
Reuters przypomina, że Komisja Europejska zaaprobowała pewną liczbę doraźnych planów ratunkowych, takich jak uratowanie przez Wielką Brytanię banku kredytów hipotecznych Bradford & Bingley, czy duńska pomoc państwowa dla banków, ale czasem wyrażała zaniepokojenie, jak w przypadku powszechnych gwarancji państwowych na wszystkie depozyty bankowe w Irlandii. Komisarz Kroes mówiła, że irlandzkiemu planowi potrzebne są tylko drobne modyfikacje, aby był zgodny z zasadami UE; Dublin zareagował, obejmując gwarancjami także banki nieirlandzkie.
Twórcy polityki monetarnej na całym świecie posiadają wystarczający zestaw narzędzi, aby zapobiec przekształceniu się kryzysu finansowego w kolejną Wielką Depresję - powiedział w poniedziałek Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
- Dzisiejsze czasy bardzo różnią się od tej z lat 30. XX wieku. Wyciągnęliśmy wnioski z przeszłości i mamy narzędzia, aby nie doszło do powtórki tamtej sytuacji w gospodarce - poinformował Strauss-Kahn.
Szef MFW wezwał rządy do "użycia wszelkich instrumentów nowoczesnej polityki makroekonomicznej by ograniczyć straty w realnej gospodarce".
Wielka Depresja to największy kryzys gospodarczy w XX wieku. Miał miejsce w latach 1929-1933 i objął praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.
Między krachem w 1929 a marcem 1933 aż dwie piąte banków w USA zostało zamkniętych, a stopa bezrobocia wzrosła do 25 proc.
- Nie możemy czekać, aż banki upadną, a ludzie stracą pracę. Musimy działać kompleksowo oraz z wyobraźnią - dodał Strauss- Kahn.