Reklama

Gazprom liczy, że ceny gazu w 2022 r. pozostaną wysokie

Rosyjski Gazprom spodziewa się utrzymania wysokich cen eksportu gazu do Europy w 2022 roku. Według zarządu koncernu, średnia cena nie będzie niższa niż w roku bieżącym. Oznacza to, że w 2022 r. Gazprom mógłby liczyć na rekordowe wpływy ze sprzedaży gazu za granicę, sięgające 60 mld dol. Jednak prognoza ta jest obarczona ryzykiem - podaje rosyjski dziennik "Kommiersant".

Gwałtowny wzrost cen gazu na świecie, do którego sama spółka mocno się przyczyniła, jest na rękę koncernowi i przekłada się na wysokie zyski firmy. Według przedstawicieli spółki doskonałe warunki utrzymają się również w przyszłym roku, a średnia cena eksportowa do Europy będzie co najmniej na takim poziomie jak w tym roku.

W sierpniu koncern zapowiadał, że w 2021 r. wyniesie ona 270 dol. za tysiąc metrów sześc., ale później zrewidował w górę swoją prognozę. Andriej Zotov, wiceszef działu eksportu Gazpromu, mówił podczas poniedziałkowej konferencji, że spodziewa się średniej ceny eksportowej w czwartym kwartale na poziomie 550 dol. za tysiąc metrów sześc. To oznaczałoby rekordowy kwartał w historii firmy. Gdyby ten scenariusz się ziścił, średnia cena eksportowa 2021 r. mogłaby wynieść ok. 320 dol. za tysiąc metrów sześc. To byłby najwyższy poziom od siedmiu lat.

Reklama

Tym samym w przyszłym roku Gazprom może uzyskać rekordowe wpływy z eksportu gazu do krajów spoza WNP. W tym roku, według szacunków firmy, dostawy do Europy wyniosą 183 mld m sześc. gazu.

Ale i w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu. Ryzykiem jest cena. Europa, o ile to możliwe, zmniejsza zapotrzebowanie na błękitne paliwo ze względu na koszty związane z jego pozyskiwaniem. Wielu odbiorców przemysłowych nie może sobie pozwolić na zakup paliwa po obecnych cenach. Grudniowe kontrakty terminowe w holenderskim hubie TTF opiewają na 1150 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

Przedstawiciele spółki zaznaczają, że nie traci ona udziałów w europejskim rynku. - Chciałbym zauważyć, że udział Gazpromu w europejskim rynku pozostaje stabilny, co tylko potwierdza, że tendencja do zmniejszania importu gazu przez Europę jest ogólną tendencją rynkową - powiedział Aleksander Ivannikov, szef działu finansowo-ekonomicznego firmy.

Jednocześnie Andriej Zotov zaznacza, że Gazprom nie spodziewa się gwałtownego spadku sprzedaży w 2022 r. mimo wysokich cen.

W latach 2010-2014 firma mierzyła się z gwałtownym spadkiem popytu, klienci odmawiali wówczas odbioru gazu spółki, uznając go za zbyt drogi. Szukali alternatywy m.in. w postaci LNG. W 2012 roku sprzedaż Gazpromu w Europie spadła do 151 mld m sześc. Tym razem, jak podaje "Kommiersant", powtórzenie sytuacji sprzed dekady jest mało prawdopodobne, ponieważ kontrakty Gazpromu są powiązane z cenami w europejskich hubach, a cena gazu koncernu nie będzie radykalnie różnić się od innych dostawców.

Monika Borkowska

GAZ ZIEMNY

4,14 0,14 3,45% akt.: 27.01.2022, 06:46
  • Max 4,14
  • Min 3,99
  • Stopa zwrotu - 1T -0,50%
  • Stopa zwrotu - 1M 10,19%
  • Stopa zwrotu - 3M -32,77%
  • Stopa zwrotu - 6M -1,96%
  • Stopa zwrotu - 1R 52,09%
  • Stopa zwrotu - 2R 111,64%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »