Gazprom wyprodukował najwięcej gazu od 13 lat

W tym roku wielkość zużycia gazu na świecie wzrosła o 150 mld m sześc., a Gazprom zaspokoił to dodatkowe zapotrzebowanie w jednej trzeciej - poinformował w dorocznym wystąpieniu prezes Gazpromu Aleksiej Miler. Dodał, że koncern wyprodukuje w tym roku o ponad 62 mld m sześc. więcej gazu niż rok wcześniej. Roczna produkcja wyniesie 515 mld m sześc. gazu, najwięcej od trzynastu lat.

- W tak trudnym roku, przy tak ostrych szczytach zimowych i letnich, wypełniliśmy i wypełniamy nasze zobowiązania wobec europejskich firm w stu procentach - mówił Miller. Wzrosły jednocześnie dostawy gazu na rynek rosyjski - o prawie 30 mld m sześc.

Szef firmy podkreślał, że wyzwaniem jest przejście okresu jesienno-zimowego. - Z roku na rok widzimy, że nie jest łatwiej. Przede wszystkim wynika to z faktu, że rosną potrzeby, rośnie popyt - powiedział. Ale szczyty zapotrzebowania pojawiają się już nie tylko zimą, popyt rósł bardzo mocno również latem. Aby odpowiadać na zapotrzebowanie rynków firma musi dysponować zasobami przekraczającymi roczną produkcję. Dlatego konieczne jest zwiększanie wydobycia.

Reklama

Miller mówił, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 będzie dla koncernu korzystne ze względu na krótszy dystans, jakim gaz będzie płynął do Europy, ale też ze względu fakt, że nie trzeba będzie płacić za przesył - taryfa transportowa pozostanie w grupie.

W 2021 roku firma zakończyła prace na innej trasie - gazociągu podmorskiego Turkish Stream. W Bułgarii i Serbii wprowadzono lądowe przedłużenie gazociągu. Teraz Turcja i osiem innych krajów europejskich otrzymuje gaz przez to połączenie.

Miller zaznaczał też, że rozwijany jest dalej gazociąg Siła Syberii transportujący gaz z Jakucji do Chin. Umożliwił on również gazyfikację dużych obszarów Rosji. Program gazyfikacji będzie kontynuowany do 2023 roku.

morb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gaz | Gazprom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »