Reklama

Geithner: Grecki program oszczędnościowy zasługuje na poparcie MFW

Minister skarbu USA Timothy Geithner oznajmił w niedzielę, że porozumienie, jakie zawarli greccy politycy w sprawie reform gospodarczych zasługuje na wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Stany Zjednoczone będą zachęcać fundusz, by je poparł.

"Przyjmujemy z zadowoleniem pogram reform gospodarczych uzgodniony przez premiera Grecji i partie koalicyjne (...). To bardzo solidny i bardzo trudny pakiet reform, zasługujący na poparcie ze strony wspólnoty międzynarodowej i MFW" - oznajmił Geithner w komunikacie.

Reklama

Jak dodał, "Stany Zjednoczone będą zachęcać MFW do poparcia tego porozumienia".

Agencja AFP zauważa, że MFW, który w 2010 roku zgodził się na pożyczkę dla Aten w wysokości 30 mld euro w ramach pomocy międzynarodowej wartej 110 mld euro, w ostatnich miesiącach nie wypowiadał się w sprawie nowej pożyczki. Stany Zjednoczone są głównym udziałowcem MFW.

W poniedziałek o nowym pakiecie pomocy finansowej dla Grecji w wysokości 130 mld euro mają rozmawiać ministrowie finansów państw strefy euro. W zamian za pomoc pożyczkodawcy - Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW - zobowiązali Grecję do wprowadzenia oszczędności, a w ich ramach m.in. do dużej likwidacji miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnej o 22 procent; teraz płaca ta wynosi 740 euro. Bez kolejnego pakietu pomocy Grecji grozi w najbliższych tygodniach niewypłacalność.

- - - - -

KOMENTARZ OPEN FINANCE

Z medialnych doniesień i reakcji inwestorów wynika, że inwestorzy spodziewają się zatwierdzenia dziś pomocy finansowej dla Grecji przez unijnych liderów. Przeciw przemawia tylko logika.

Dzięki silnym zwyżkom w piątek, większość europejskich indeksów wspięła się na zakończenie notowań na nowe szczyty trendu, a nastroje dziś rano są na tyle dobre, że można oczekiwać potwierdzenia siły kupujących. Grecja nie jest decydującym czynnikiem o sile rynków odkąd ECB udzielił bankom komercyjnym 500 mld euro trzyletniej pożyczki na 1 proc. - to ten ruch wprowadził wiarę w przetrwanie wśród inwestorów i zmienił relację między Grecją i pozostałym krajami unii monetarnej. Teraz to UE dyktuje Grecji warunki pomocy, i skłonność Aten do ustępstw wyraźnie wzrosła. Czy jednak nie za późno, skoro wiadomo już, że euroland może przetrwać bankructwo Grecji, wiara w szczerość intencji greckich polityków została skutecznie podkopana, a za dwa miesiące władzę w Atenach przejmie nowy rząd, który jest dzisiejszą opozycją? Przekonamy się wieczorem, po szczycie UE, ale rynki zdają się być przekonane, że decyzja będzie dla Aten korzystna. Za udzieleniem pomocy przez MFW opowiedział się Timothy Geithner, sekretarz stanu USA.

Giełdy w Azji rozpoczęły tydzień od zwyżek. Nikkei zyskał 1,1 proc., mimo informacji o wzroście deficytu handlowego do równowartości 19 mld USD i spadku eksportu o 8,5 proc. w styczniu jako efekcie umocnienia jena i spadku popytu zagranicznego na japońskie towary. Dane były jednak tylko nieznacznie słabsze od średniej z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów. KOSPI wzrósł o 0,1 proc., podczas gdy indeks giełdy w Szanghaju rósł o 0,3 proc. na pół godziny przed końcem notowań po piątkowej decyzji banku ludowego o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych w bankach komercyjnych o 0,5 pkt proc. Indeks australijskiej giełdy wzrósł o 1,4 proc. dzięki umocnieniu notowań surowców, Hang Seng stracił zaś 0,1 proc.

Warszawa jest jedną z nielicznych giełd w Europie, której indeksy nie potrafią sobie poradzić z przełamaniem szczytów trendu. WIG zanotował wprawdzie zamknięcie najwyższe od sierpnia, ale rekord intraday z 9 lutego jest jednak nietknięty. WIG20 ma do szczytu jeszcze dłuższą drogę (ok. 40 pkt, czyli ponad 1,5 proc.). Przy dobrych nastrojach w Europie i nasze indeksy powinny jednak dociągnąć do nowych szczytów. Po wahaniach z ostatnich dwóch tygodni wskaźniki techniczne nie są już przegrzane, więc nic - poza podażą :) - nie stoi na przeszkodzie, by wyrwać się z konsolidacji i wspiąć się na nowe maksima trendu.

Emil Szweda, Open Finance

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dowiedz się więcej na temat: Grecja | Stany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »