Gigant mleczarski z Niemiec ma kłopoty. Zamknie dwa zakłady, pracownicy pod ścianą

Niemiecki gigant spożywczy, Grupa Theo Müller, ogłosił zamknięcie dwóch zakładów produkcyjnych w Niemczech. Do zwolnienia pójdzie ponad 400 pracowników. Jak donoszą niemieckie media, decyzja giganta mleczarskiego Müller ("Müller-Milch") tylko potwierdza kryzys w całej branży.

Müller do lata 2026 roku zamierza zamknąć dwa zakłady: w Heilbronn i Schefflenz. O swoich planach zarząd spółki poinformował pracowników w drugiej połowie lutego. 

Jak podaje portal agrarheute.com, Grupa Müller dopiero co w zeszłym roku kupiła oba zakłady od holenderskiej spółdzielni mleczarskiej FrieslandCampina wraz z większością działalności w zakresie produktów mlecznych na niemiecki rynek oraz marką Landliebe. Częścią pakietu było także przejęcie zakładów mleczarskich w Kolonii, których zamknięcie zapowiadano już w zeszłym roku.

Reklama

Niemieckie zakłady mleczarskie do zamknięcia. Firma szuka kompromisu z pracownikami

W związku z decyzją giganta w branży mleczarskiej, zwolnionych ma zostać ponad 400 pracowników

- Kompleksowa analiza ekonomiczna wykazała, że w tych warunkach oba zakłady produkcyjne nie mają szans na wyjście z kryzysu i powrót na długoterminową ścieżkę zysków - powiedziała Cornelia Heiser, odpowiedzialna za działalność Landliebe w firmie Müller. 

Informacja o planowanym zakończeniu działalności wywołała konsternację wśród pracowników, dlatego kierownictwo firmy ma jak najszybciej rozpocząć negocjacje z radą zakładową w celu znalezienia akceptowalnego przez pracowników sposobu zakończenia współpracy

Powodem zamknięcia zbyt wysokie koszty produkcji

Powodem zamknięcia mają być zbyt wysokie koszty produkcji i zaległości inwestycyjne.  

"Struktura kosztów w zakładach w Heilbronn i Schefflenz nie pozwala na konkurencyjną produkcję. Ponadto istnieje ogromne zapotrzebowanie na inwestycje w Heilbronn" - wynika z oświadczenia Grupy Theo Müller. Dalsze prowadzenie dotychczasowej działalności miałoby być szczególnie trudne "na zatłoczonym rynku produktów mlecznych, który obejmuje również jogurty i desery produkowane w zakładzie w Heilbronn, w perspektywie średnio i długoterminowej nie należy oczekiwać znacznego wzrostu wolumenu".

Produkcja jogurtów, deserów i innych produktów mlecznych ma zostać przeniesiona z obu zakładów do innych lokalizacji Grupy Müller

Niemiecki gigant obecny również w Polsce

Firma Müller została założona w 1896 roku w Bawarii - zajmuje się wytwarzaniem różnorodnych produktów mlecznych. Jest prawdziwym gigantem na europejskim rynku spożywczym. Obecna zatrudnia ponad około 32 tys. pracowników. W 2022 r. spółka wygenerowała sprzedaż o wartości około 8,8 miliarda euro. 

Müller jest aktywny na rynku FMCG. Od 2016 roku do grupy należą także polskie aktywa - m.in. Lisnera, Nordfish i Polariki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | zwolnienia grupowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »