Goldman Sachs: RPP podniesie stopy o kolejne 75 punktów bazowych

Analitycy Goldman Sachs nie mają wątpliwości - RPP podniesie w kwietniu stopy proc. o 75 punktów bazowych, a docelowo do poziomu co najmniej 5,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniesie w przyszłym tygodniu główną stopę procentową o 75 pb do 4,25 proc., a docelowy poziom stóp w Polsce to co najmniej 5,5 proc. - uważają ekonomiści Goldman Sachs.

"Inflacja w marcu mocno wzrosła w Polsce do 10,9 proc. rdr z 8,5 proc., zaskakując o ponad 1 pkt proc. wyższym od oczekiwań odczytem. Wzrost CPI napędzały głównie wyższe ceny energii i żywności, przy zwyżce inflacji bazowej o 0,2 pkt. proc. do 6,9 proc. według naszych szacunków.

Dzisiejszy odczyt zwiększa presję na NBP, by zacieśnić politykę pieniężną. Uważamy, że RPP dokona kolejnej podwyżki stóp o 75 pb do 4,25 proc. na posiedzeniu w przyszłym tygodniu (konsensus: 50 pb)" - napisano w raporcie.

Reklama

"Choć złoty odrobił nieco strat po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej, intensywność presji cenowej na rynkach surowcowych ostatnio zmalała, to jest daleko, by powiedzieć, że inflacja jest pod kontrolą. Spodziewamy się utrzymania mocnej dynamiki CPI w kolejnym kwartale. W tym otoczeniu spodziewamy się podwyżek stóp proc. przez RPP do co najmniej 5,5 proc." - dodano.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na środę 6 kwietnia. Od października, na 6 posiedzeniach z rzędu, Rada podniosła stopę referencyjną łącznie o 340 pb do 3,50 proc.

Prognoza PIE

Modele ekonometryczne sugerują, że RPP powinna zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych w okolicach 5,5 proc. - oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Analitycy PIE piszą, że modele statystyczne wskazują, że docelowa wysokość stóp procentowych NBP, przy inflacji rzędu 10 proc., to 5,5 proc.

***


Ankieta NBP

Jak wynika z ankiety NBP,  w porównaniu z poprzednią rundą AM NBP zarówno obecne prognozy centralne stopy referencyjnej NBP, jak i typowe scenariusze, przesunęły się w kierunku wyższych wartości.  "W marcowej rundzie AM NBP centralna prognoza stopy referencyjnej NBP na 2022 r. wynosi 4,42 proc. średniorocznie, zaś na 2023 r. - 4,77 proc.

Typowe scenariusze na lata 2022-2023 z obecnej rundy ankiety (odpowiednio: 4,06 proc.-4,98 proc. oraz 4,11 proc.-5,49 proc.) są jednoznacznie wyższe niż analogiczne scenariusze z poprzedniego badania (tj. 50-procentowe przedziały prawdopodobieństwa nie pokrywają się).

Typowe scenariusze stopy referencyjnej NBP na 2024 r. zawierają się między 3,19 proc. i 5,04 proc." - wskazano.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »