Gorąco na rynkach ropy. Strach przed możliwym atakiem Izraela

Ostatnia stabilizacja na rynkach ropy naftowej okazała się krucha - strach związany z ewentualnym uderzeniem Izraela na irańskie obiekty nuklearne zaowocował wyraźnym wzrostem cen surowca. Maklerzy cytowani przez agencje prasowe przekonują, że w cenach ropy jeszcze długo zawarta będzie "premia za ryzyko" związane z zaostrzeniem bliskowschodniego konfliktu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w reakcji na doniesienia, że Izrael może uderzyć na irańskie obiekty nuklearne - informują maklerzy.

Ropa drożeje na światowych rynkach

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 63,10 USD, wyżej o 1,73 proc. Wcześniej surowiec zyskał 3,5 proc.

Brent na ICE na VII jest wyceniana po 66,42 USD za baryłkę, po zwyżce o 1,59 proc.

Według informacji amerykańskiego wywiadu, Izrael przygotowuje się do ataku na obiekty nuklearne Iranu.

Na razie nie jest jasne, czy izraelscy przywódcy podjęli już decyzję o uderzeniu.

Reklama

Ropa Brent natychmiast

66,18 0,80 1,22% akt.: 21.05.2025, 14:39
  • Max 66,64
  • Min 65,57
  • Stopa zwrotu - 1T -1,26%
  • Stopa zwrotu - 1M -2,96%
  • Stopa zwrotu - 3M -14,32%
  • Stopa zwrotu - 6M -10,17%
  • Stopa zwrotu - 1R -21,57%
  • Stopa zwrotu - 2R -13,38%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

ROPA CRUDE

62,90 0,87 1,40% akt.: 21.05.2025, 14:39
  • Max 64,13
  • Min 62,24
  • Stopa zwrotu - 1T -2,17%
  • Stopa zwrotu - 1M -3,74%
  • Stopa zwrotu - 3M -14,23%
  • Stopa zwrotu - 6M -9,83%
  • Stopa zwrotu - 1R -21,39%
  • Stopa zwrotu - 2R -13,17%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Taki atak byłby ze strony izraelskiego rządu "bezwstydnym zerwaniem" z polityką prezydenta Donalda Trumpa - ocenili anonimowi amerykańscy urzędnicy.

USA negocjują nuklearne porozumienie z Iranem

Dodano, że uderzenie mogłoby przyczynić się do szerszego konfliktu na Bliskim Wschodzie, którego konsekwentnie chce uniknąć dyplomacja USA, zwłaszcza że prezydent USA Donald Trump stara się wynegocjować porozumienie nuklearne z Iranem, które miałoby ograniczyć program atomowy tego państwa w zamian za zniesienie części sankcji.

USA podkreślają, że głównym celem umowy jest uniemożliwienie zbudowania broni atomowej przez Iran.

Tymczasem nagłówki dotyczące rozmów nuklearnych USA z Iranem są na razie "mieszane" i nie wiadomo, kiedy strony mogą potencjalnie osiągnąć porozumienie, które utorowałoby drogę do zwiększenia dostaw irańskiej ropy na rynki, co prawdopodobnie przyczyniłoby się z kolei do nadpodaży ropy na globalnych rynkach w II połowie 2025 r.

Na razie jednak możliwy atak Izraela na irańskie obiekty nuklearne może utrudnić postępy w rozmowach USA-Iran i zwiększyć napięcie na Bliskim Wschodzie, skąd pochodzi ok. 1/3 światowych dostaw ropy naftowej.

Co zrobi Izrael? Analitycy obawiają się decyzji o ataku na irańskie obiekty nuklearne

Izrael od dawna rozważał atak na irański program nuklearny. Jednak poważnym pytaniem pozostaje ile z irańskich elektrowni nuklearnych jest zabezpieczonych przed potencjalnymi najbardziej ekstremalnymi atakami.

"Ropa naftowa może utrzymywać w cenach premię za ryzyko tak długo, jak obecne rozmowy dotyczące irańskiego programu nuklearnego będą się wydawać na mało skuteczne" - ocenia Robert Rennie, szef badań nad towarami i emisją CO2 w Westpac Banking Corp.

Analitycy oceniają, że gdyby doszło do zawarcia porozumienia nuklearnego na linii USA-Iran cena ropy mogłaby spaść do 40 USD za baryłkę, zwłaszcza że więcej ropy zamierza też dostarczać na rynki OPEC+.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »