Grupa Orlen: W złożu Ost Frigg może znajdować się dwa razy więcej ropy niż zakładano

W złożu Ost Frigg, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, może znajdować się dwa razy więcej ropy naftowej niż zakładano do tej pory - poinformował PKN Orlen w piątkowym komunikacie. Zasoby ropy w tym złożu przypadające na Orlen wynoszą 5-11 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

Orlen przypomina, że Ost Frigg jest jednym z ośmiu złóż, na których prace prowadzone są w ramach projektu zagospodarowania Yggdrasil (dawniej NOAKA). To jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, której wartość wynosi ok. 115 mld koron norweskich (ok. 45 mld zł).

Jak dodał Orlen, złoże Ost Frigg, w których udział PGNiG Upstream Norway (PUN) wynosi 12,3 proc., było szacowane na 18-45 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

Reklama

Orlen ogłosił wielkie odkrycie: Zasoby ropy w Ost Frigg mogą być ponad dwukrotnie wyższe

"Wyniki uzyskane w trakcie realizacji odwiertu poszukiwawczego wskazują, że rzeczywiste zasoby wydobywalne mogą być co najmniej dwa razy większe i wynosić 40-90 mln boe. Oznaczałoby to, że zasoby ropy naftowej w złożu Ost Frigg przypadające na Grupę Orlen wynoszą 5-11 mln boe. Dokładne oszacowanie zasobności złoża wymagać będzie dalszych analiz, których wyniki muszą zostać jeszcze potwierdzone przez Norweski Dyrektoriat Naftowy" - podał koncern.

- Wstępne wyniki prac poszukiwawczych na złożu Ost Frigg okazały się zaskakująco dobre. Dodatkowe zasoby ropy naftowej, jakie udało się tam znaleźć, wzmocnią pozycję Grupy Orlen jako jednego z czołowych graczy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Grupa Orlen może wydobyć jeszcze więcej. Czym jest projekt Yggdrasil?

Jak wyjaśnił Orlen, dodatkowe zasoby złoża Ost Frigg "istotnie zwiększają też przewidywany wolumen ropy naftowej przypadający na Grupę Orlen w projekcie Yggdrasil z 26,7 mln do ok. 31 mln boe ropy naftowej i kondensatu (przyjmując uśredniony wolumen zasobów złoża Ost Frigg)".

W komunikacie zaznaczono, że dodatkowe zasoby będą wykorzystywały planowaną infrastrukturę projektu Yggdrasil.

"Partnerami PUN na koncesji PL873 są AkerBP (47,7 proc., operator) i Equinor (40 proc.) a na koncesji PL442 - AkerBP (87,7 proc., operator). W grudniu 2022 r. partnerzy koncesyjni złożyli do norweskiej administracji plan zagospodarowania i eksploatacji tego obszaru Yggdrasil. Początek eksploatacji planowany jest na początek 2027 r." - podał Orlen

Koncern wskazał ponadto, że projekt Yggdrasil był przygotowywany przez Lotos Exploration and Production Norge; w maju tego roku wszystkie aktywa tej spółki zostały przejęte przez PUN w ramach konsolidacji działalności wydobywczej Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | Norwegia | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »