Ile zarabia kasjer w Żabce? Dwie osoby w sklepach obok mogą zarabiać inaczej

Ile zarabia kasjer w Żabce? To pytanie pojawia się coraz częściej w przestrzeni publicznej, im Żabka szczelniej wypełnia tę przestrzeń swoimi sklepami. Jednak ten skrót myślowy może prowadzić do przekonania, że to Żabka stoi za ustalaniem warunków pracy kasjerów. Nic bardziej mylnego - system obowiązujący w Żabce pełnię obowiązków w zakresie ustalania warunków zatrudnienia w sklepach oddaje w ręce franczyzobiorców.

 • To, ile zarabia kasjer w Żabce nie zależy od centrali sieci, ale od franczyzobiorcy. To także w jego roli jest określenie zakresu obowiązków pracownika.
 • Franczyzobiorcy zazwyczaj sami szukają osób do pracy, ale w tym może im pomóc centrala. Jednak wówczas pracownikowi należy się większa pensja.
 • Praca w Żabce to nie tylko sprzedaż towarów na kasie, ale robienie jedzenia, wydawanie paczek, organizowanie zamówień czy drukowanie kuponów Lotto.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, ile zarabia kasjer w Żabce. Wszystko przez wspomniany system franczyzy, na którego zasadzie działa sieciówka. Sklepy sieci prowadzone są de facto przez osobnych przedsiębiorców, którzy w ramach umowy z Żabką prowadzą sklep pod jej szyldem. Tylko mała część sklepów Żabka jest bezpośrednią własnością sieci, co stanowi całkowicie inny model biznesowy od tego, który mają np. Biedronka czy Dino.

Reklama

Ile zarabia kasjer w Żabce?

Pensję kasjera w Żabce, jak i wszystkie obowiązki na stanowisku pracy ustala franczyzobiorca. Nie da się więc wskazać jednej pensji, choć przekrój ofert dotyczących pracy na stanowisku kasjera w Żabce pokazuje, iż oferowana jest zazwyczaj stawka oscylująca wokół minimalnej krajowej - to około 3000 zł na rękę. 

Franczyzobiorcy najczęściej oferują maksymalnie 24-25 zł brutto na godzinę, podczas gdy od 1 lipca 2023 minimalna godzinowa stawka brutto wynosi 23,50 zł. W takich okolicznościach dojść może do hipotetycznej sytuacji, że w dwóch sklepach zlokalizowanych po sąsiedzku na tym samym stanowisku pensja będzie inna. 

Jest jednak wyjątek, na który zwraca uwagę Portal Spożywczy. Jak podaje, franczyzobiorcy mogą liczyć na pomoc centrali Żabki w kwestii znalezienia zatrudnienia do sklepów. Jednak w sytuacji, gdy kasjerzy są zatrudniani w ten sposób, płaci się im większą pensję - nawet 30 zł brutto za godzinę pracy.

Praktyka pokazuje również, że im większy, częściej odwiedzany i zlokalizowany w popularnym miejscu sklep, tym większe zarobki kasjera w Żabce. Ciężko jednak mówić o benefitach pozapłacowych jak karta Multisport, nagrody i premie roczne czy wypłacane na święta tzw. karpiowe. Na podobne benefity liczyć mogą pracownicy wspomnianych Biedronki czy Dino, ponieważ zatrudnieni są w dużym podmiocie, a nie u mikroprzedsiębiorcy.

Jaka umowa dla pracownika w Żabce?

Podobnie jak to ile zarabia kasjer w Żabce, tak i forma spisanej z pracownikiem umowy w dużej mierze zależy od zatrudniającego franczyzobiorcy. Najczęstsze umowy na stanowisku kasjera w Żabce to umowa o pracę lub umowa zlecenie. Nie brak jednak doniesień i historii na forach, gdzie byli, a czasami jeszcze obecni pracownicy donoszą o pracy na czarno. I znów, wiele zależy od tego, na jakiego franczyzobiorcę trafimy.

Jakie obowiązki ma kasjer w Żabce?

Obowiązki kasjera Żabce to nie tylko obsługa kasy fiskalnej. Pamiętajmy też, że każda nowa usługa wprowadzana do sklepów skutkuje rozszerzeniem obowiązków personelu. Tak więc kasjerzy w Żabce muszą m.in:

 • wydawać i odbierać paczki
 • robić hot dogi i inne dania oferowane w sklepach,
 • obsługiwać maszyny do kuponów Keno czy Lotto,
 • wykładać towar na półki i dbać o zaopatrzenie sklepu,
 • sprzątać lokal i dbać o higienę oraz wystawienie świeżych produktów,
 • zdawać kasę na koniec dnia pracy.

- Osoby, które przychodzą do pracy nie zdają sobie sprawy z tego, że praca w sklepie to nie tylko stanie na kasie. Często trzeba przenieść jakieś towary, rozpakować, przygotować zamówienia Glovo. Trzeba się ruszać i współpracować z klientami - mówi Portalowi Spożywczemu kobieta prowadząca Żabkę na Bielanach.

Jakie wymagania do pracy w Żabce?

Praca kasjera w Żabce wymaga od niego nie tylko umiejętności liczenia. Osoba, która chce pracować na tym stanowisku powinna być gotowa także na szczególne godziny pracy. Przypomnijmy, że sklepy Żabka działają w godzinach 06:00 - 23:00, co oznacza, że pracę można zaczynać jeszcze przed 06:00 i kończyć po 23:00.

Warto pamiętać też, że sklepy Żabka działają w niedziele niehandlowe. Także więc pracownicy Żabki to jedni z niewielu zatrudnionych w ramach sieci handlowej, którzy muszą w niedzielę stawić się w pracy. Poza tym najczęstszymi z wymagań, które możemy znaleźć na ogłoszeniach o pracę są:

 • dyspozycyjność,
 • rzetelność i zaangażowanie,
 • uczciwość,
 • punktualność,
 • radzenie sobie ze stresem,
 • posiadanie książeczki sanepidowskiej.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ile zarabia | kasjer | Żabka Polska SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »