​Jagnięcina trafiła do polskich konsumentów - nie pojechała do Włoch

Przez pandemię jagnięta w tegorocznym skupie sprzedano w kraju, choć tradycyjnie trafiały do Włoch - poinformował PAP prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu Jan Janczy.

Ceniona przez Włochów jagnięcina z Podhala, co roku od niemal 40 lat, trafiała na tamtejsze stoły. W tym roku z powodu pandemii skupy na włoski rynek się nie odbyły. Hodowcy chcieli interwencyjnego skupu jagniąt, ale ostatecznie nie był on potrzebny.

- Ku naszemu zdziwieniu wszystkie jagnięta zostały sprzedane na rynek krajowy. Niektóre firmy przetwórcze z Podhala nawet w dalszym ciągu zgłaszają zapotrzebowanie na jagnięcinę, ale dzisiaj jagniąt praktycznie już nie ma - powiedział Janczy. 

Dodał, że być może przez kryzys wywołany pandemią wzrośnie na stałe zainteresowanie jagnięciną w naszym kraju i przestaniemy wysyłać i ten produkt na rynek włoski. - Skoro w tym roku rynek tak zareagował może i w następnym roku będzie podobnie. Najwyraźniej Polacy zaczęli doceniać walory mięsa jagnięcego powiedział.

Reklama

Wyjaśnił, że polski rynek szuka jagniąt dużych, przynajmniej o masie 25 kg.

- Moim zdaniem, ceny skupu jagniąt były zupełnie przyzwoite - ocenił tegoroczny handel prezes związku.

Kontrahenci włoscy w ubiegłych latach proponowali niższe ceny jagnięcego żywca od ofert polskich przetwórców. Jagnięta o wadze powyżej 30 kg były sprzedawane w kraju po 280 do 300 zł. 

Prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu podkreślił, że hodowcy owiec dostrzegli popyt jagnięciny w kraju. W tym roku wykoty zaczęły się wcześniej niż zazwyczaj, bo w niektórych gospodarstwach już z początkiem grudnia przyszły na świat młode jagnięta. 

Na Podhalu hodowanych jest około 30 tys. owiec, a plenność tych zwierząt sięga od 120 do 150 proc. Nie wszystkie jagnięta są sprzedawana, bo hodowcy przeznaczają do 20 proc. przychówku na remonty stad.

Jagnięcina podhalańska od 2012 r. jest wpisana na listę produktów regionalnych, których nazwa jest chroniona i zastrzeżona w Unii Europejskiej. Mięso to pochodzi od owiec rasy polska górska oraz pierwotnej rasy cakiel wypasanych na górskich łąkach. 

- - - - -

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: polskie rolnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »