Jak sobie radzi ukraińska gospodarka? Wojna pustoszy kraj

Rosyjski najazd zdewastował Ukrainę. Przed wojskiem Putina w ubiegłym roku uciekło z kraju 20 proc. ludności. Ukraiński PKB w 2022 r. był niższy o blisko 30 proc., a powierzchnia obsianych pól spadła o 30 proc. - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Koszt utraconego w 2022 r. wzrostu gospodarczego Ukrainy to 160 mld USD - taka jest konkluzja raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Choć najchętniej zwracamy uwagę na skutki wojny i sankcji w Rosji, to ukraińska gospodarka ponosi ogromne koszty, liczone w miliardach dolarów.

Zapaść ukraińskiej gospodarki. Wojna niszczy kraj najechany przez Rosjan

"Do problemów Ukrainy wynikających m.in. z utraty części terytorium, zniszczeń infrastruktury energetycznej czy blokad szlaków handlowych doszły konsekwencje gospodarcze. W 2022 r. PKB Ukrainy spadł o 29,1 proc. według szacunków ukraińskiego Ministerstwa Gospodarki i nawet o 35 proc. według Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - zwraca uwagę PIE.

Reklama

- Koszty wywołane agresją są ponoszone przez Ukrainę już od 2014 r., kiedy Rosja rozpoczęła okupację i następnie aneksję Krymu oraz części terytorium na wschodzie Ukrainy. Łączne straty Ukrainy wynikające z utraconego potencjału gospodarczego w latach 2014-2022 r. szacowane są na blisko 740 mld USD - mówi Dominik Kopiński z zespołu gospodarki światowej PIE.

Jak sobie radzi Ukraina? Kraj funkcjonuje dzięki zagranicznej pomocy


Zdaniem ekspertów PIE, utrzymanie sektora publicznego w Ukrainie było możliwe dzięki zagranicznemu wsparciu w wysokości 32 mld USD, co pozwoliło naszemu wschodniemu sąsiadowi uniknąć bankructwa. W 2022 r. zanotowano deficyt budżetowy na poziomie 17,5 proc. PKB, jednak bez wsparcia byłby on znacznie wyższy.

Wykres. Wsparcie dla budżetu Ukrainy w 2022 roku wg. kraju lub instytucji (w mld USD)

Restrykcyjna polityka pieniężna w czasie wojny

Jak Ukraińcom udało się utrzymać system finansowy? Zdaniem PIE, umożliwiła to restrykcyjna polityka pieniężna z usztywnieniem kursu wymiany pieniądza i wysokimi stopami procentowymi.

Najważniejszymi działaniami NBU (Narodowy Bank Ukrainy) było m.in. ustalenie stóp procentowych na stałym poziomie 25 proc., usztywnienie kursu wymiany hrywny, wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu systemu bankowego i rynku walutowego - wylicza PIE w swoim raporcie.

Mimo interwencji banku centralnego na koniec 2022 r. ceny konsumpcyjne wzrosły o 26,6 proc. Najbardziej zdrożał transport (42,9 proc.) oraz żywność i napoje bezalkoholowe (34,4 proc.).

Warto dodać, że działania wojenne zatrzymały napływ inwestycji zagranicznych, których wartość spadła z ponad 7 mld USD w 2021 r. do zaledwie 190 mln USD w pierwszych 3 kwartałach 2022 r.

Ukraińcy odczuwają spadek poziomu życia. Wojna pustoszy kraj

Poziom życia w Ukrainie już przed wojną był ośmiokrotnie niższy niż w UE. Według danych Banku Światowego PKB per capita w 2021 r. wyniósł w Ukrainie 4835,6 USD, podczas gdy średnia w UE to 38 411 USD, a w Polsce ok. 18 tys. USD - podaje PIE.

Większość Ukraińców doświadczyła pogorszenia warunków życia w 2022 r. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Rating Group w lutym 2023 r., 63 proc. badanych odnotowało pogorszenie sytuacji ekonomicznej w roku wojennym. Pośród największych strat w sensie jakości życia badani zwrócili szczególnie uwagę na pogorszenie stanu zdrowia (33 proc.), spadek dochodów (31 proc.) i rozdzielenie rodziny (26 proc.), przy czym sytuacje te występują intensywniej na wschodzie niż na zachodzie kraju.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wojna w Ukrainie | Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »