Jest plan zmian ws. zatrudniania cudzoziemców. Ukraińcy będą wyjątkiem
Nieprawidłowości na rynku pracy w przypadku zatrudniania cudzoziemców jest coraz więcej? We wtorkowym (17.12) Pulsie Biznesu Marcin Stanecki, główny inspektor pracy, wskazuje, że nowe zasady proponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obejmą tak naprawdę tylko 30 proc. cudzoziemców. Chodzi o proponowany obowiązek zatrudniania tej grupy pracowników tylko na podstawie umowy o pracę.
Cudzoziemcy w Polsce już niedługo będą objęci nowym obowiązkiem? Mowa o osobach spoza granic, które przyjeżdżają do kraju do pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy, gdzie w kwestii dostępu cudzoziemców do rynku pracy podkreślono, iż zasadą będzie zatrudnianie tej grupy pracowników tylko na umowę o pracę.
Do pomysłu odniósł się Marcin Stanecki. Główny inspektor pracy na łamach "Pulsu Biznesu", który wcześniej w rozmowie wskazywał, że "samo oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych nie przekreśli ich atrakcyjności. Pracodawcy decydują się na ich stosowanie z wielu innych powodów". W kwestii tego, jak już niedługo zatrudniani mogą być cudzoziemcy zwrócił uwagę na szczegóły.
W odniesieniu do projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kierowanego przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, główny inspektor pracy wskazał na to, iż od proponowanej reguły jest mnóstwo wyjątków. Niemniej kluczowe jest to, jak wygląda profil pracodawcy szukającego pracownika spoza osób posiadających polskie obywatelstwo.
"Cudzoziemcy często są zatrudniani przez podmioty pochodzące spoza Unii Europejskiej, które są pośrednikami w poszukiwaniu pracy. To właśnie one oferują stawki dużo niższe od rynkowych, przez co dochodzi do dumpingu socjalnego" - mówił w rozmowie z Pulsem Biznesu Marcin Stanecki.
Kolejnym aspektem, na jaki zwrócił uwagę główny inspektor pracy, jest to, że wymóg zatrudniania pracownika cudzoziemca w oparciu o umowę o pracę nie będzie dotyczył między innymi obywateli Ukrainy. Powodem jest fakt, iż ta grupa pracowników pracuje na podstawie powiadomień.
"Pamiętajmy, że z 1,2 mln cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS 800 tys. to Ukraińcy. Innymi słowy, obowiązek umowy o pracę obejmie tylko 30 proc. cudzoziemców" - wyjaśniał Marcin Stanecki.
W niedawnym komunikacie na temat sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS opublikował dane dotyczące ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec września 2024 r. w ZUS zarejestrowanych było niemal 1,2 miliona cudzoziemców z czego 66,2 proc. ogólnej puli stanowią Ukraińcy. Natomiast w ogólnej liczbie ubezpieczonych tylko 7,3 proc. osób miało obywatelstwo inne niż polskie.