KIG chwali expose premiera Donalda Tuska
Premier Donald Tusk w swoim expose uwzględnił wszystko, czego oczekują przedsiębiorcy i polska gospodarka - uważają przedsiębiorcy z Krajowej Izby Gospodarczej. Ze szczególnym zadowoleniem przyjmują zapowiedzi uproszczenia prawa podatkowego i gospodarczego oraz procedur zakładania firm.
Zdaniem przedsiębiorców z KIG, wspieranie aktywności gospodarczej obywateli, poprzez liberalizację i uproszczenie przepisów, a także ochronę własności indywidualnej oraz promowanie postrzegania przedsiębiorców w sposób pozytywny, to dobry fundament dla utrzymania wzrostu gospodarczego i dalszego spodku bezrobocia.
"Premier w swoim expose powiedział, że partnerstwo publiczno- prywatne nie było dostatecznie wykorzystywane przez poprzedni rząd. Należy się z tym w pewnym sensie nie zgodzić. Partnerstwo publiczno-prywatne nie było w ogóle wykorzystywane przez poprzedni rząd" - czytamy w komunikacie.
Biznesmeni z KIG - jak napisali - zgadzają się z premierem, że w interesie Polski jest, jak najszybsze przygotowanie się do wejścia do strefy euro. Wyeliminowanie ryzyka kursowego i kosztu wymiany walut, obniżenie stóp procentowych i ułatwienie dostępu do kapitału, zwiększenie napływu inwestorów zagranicznych, pełniejsza integracja z gospodarką europejską, umożliwią szybszy wzrost gospodarczy i w efekcie szybszy wzrost zatrudnienia i zamożności obywateli oraz wzmocnienie naszego państwa.
Wyrazili również zadowolenie, z zapowiedzi przyspieszenia procesu inwestycyjnego. Zdaniem przedsiębiorców, nie uda się tego osiągnąć bez daleko idących zmian i głębokiej reformy przepisów prawnych, począwszy do ustawy o prawie budowlanym, poprzez ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ochronie środowiska, o geodezji, o ochronie gruntów rolnych i wielu innych.
- Wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjnym wymaga współdziałania wszystkich odpowiedzialnych resortów, naszym zdaniem, prace te powinny być koordynowane przez wicepremiera do spraw gospodarczych - uważa Arendarski.
"Wspólne działanie wszystkich partnerów społecznych powinno doprowadzić do zbudowania silnego, konkurencyjnego sektora MŚP, umożliwiającego szybki rozwój gospodarczy połączony z tworzeniem atrakcyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy, stwarzając tym samym perspektywę budowania kariery zawodowej dla młodych ludzi, kończących studia i poszukujących pracy" - napisali biznesmeni.
Zdaniem ekspertów Izby, trzeba uchwalić nową ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, której istotą powinno być zmniejszenie kosztów inwestycji publicznych, a co za tym idzie zwiększenie aktywności sektora publicznego, który jest inicjatorem partnerstwa publiczno-prywatnego.