Kotecki: Dalsze podwyżki stóp procentowych są bardzo prawdopodobne

Kwietniowa podwyżka stóp procentowych nie jest ostatnią w tym cyklu, prawdopodobnie będą kolejne - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, podczas Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie. Zdaniem Koteckiego, inflacja w Polsce jest niedoszacowana i będzie prawdopodobnie wyższa, niż zakładał to NBP w marcowej projekcji.

- Dalsze podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne, trzeba to sobie jasno powiedzieć, oczywiście mówię to w swoim imieniu, nie w imieniu Rady, nie mówię niczego nieoczywistego (...). Ostatnia podwyżka o 100 pb. nie jest ostatnią podwyżką w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, bo prawdopodobnie będziemy widzieć kolejne takie decyzje - powiedział Kotecki.

- To oznacza, że warunki funkcjonowania w gospodarce będą coraz trudniejsze dla każdego. W takich warunkach oczywiście dojdzie do spowolnienia. Być może dojdzie do recesji, ale w kontekście jakiegoś pojedynczego kwartału, zobaczymy ujemną dynamikę w ujęciu kwartał do kwartału. Natomiast nie zakładałbym ujemnej dynamiki w skali rocznej. Ciągle uważam, że polska gospodarka jest dosyć odporna nawet na takie szoki, jakie obserwujemy teraz. Z ograniczonym, ale jednak optymizmem patrzę na gospodarkę polską. Będziemy mieć prawdopodobnie wyższą inflację i niższy wzrost, ale nie recesję - dodał.

Reklama

Zdaniem członka RPP, inflacja w Polsce jest niedoszacowana i będzie prawdopodobnie wyższa, niż zakładał to w marcowej projekcji Narodowy Bank Polski.

- Wydaje mi się - odnosząc się do analiz, ostatniej projekcji inflacyjnej - że ciągle mamy nieoszacowaną inflację. Ta inflacja prawdopodobnie niestety wciąż będzie wyższa, niż zakładał NBP (...) Uważam, że ryzyko jest bardzo duże, że ona niestety pozostanie z nami nie tylko dłużej, ale przede wszystkim na wyższym poziomie - powiedział Kotecki.

Centralna, marcowa ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 10,8 proc., w 2023 r. znajdzie się na poziomie 9,0 proc., a w 2024 r. wyniesie 4,2 proc. 

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »