Kryzys energetyczny. Deutsche Bahn ma plan
Niemiecka kolej zamierza wprowadzić program oszczędzania energii elektrycznej angażując w to pracowników.
Deutsche Bahn (DB) jest jednym z największych odbiorców energii elektrycznej w Niemczech. W krytycznej sytuacji energetycznej, w jakiej znalazł się kraj, spółka państwowa postanowiła zaoszczędzić energię. Wszyscy pracownicy (jest ich około 200 tysięcy) otrzymają wraz z grudniowym wynagrodzeniem tzw. bonus energetyczny w wysokości 100 euro. Jak podała DB, ma on być zachętą do oszczędzania energii.
- Niezależnie od tego czy chodzi o oświetlenie, ogrzewanie, tankowanie, czy używanie schodów zamiast windy, nawet niewielkie oszczędności dają na końcu sporą sumę - uważa dyrektor DB ds. zasobów ludzkich Martin Seiler.
Program oszczędnościowy ma kosztować DB 20 milionów euro i co najmniej taką sumę przedsiębiorstwo obiecuje sobie zaoszczędzić dzięki inowacyjnym pomysłom i propozycjom. Jeśli pomysł na oszczędzanie dobrze się przyjmie wśród pracowników i będzie można zauważyć wyraźne efekty, firma przewiduje dla każdego z nich dodatkowe 50 euro. Zarząd oceni wszystkie propozycje oszczędzania w grudniu.
Tymczasem od wtorku wieczorem 2 sierpnia wyłączone zostały światła LED w wieżowcu centrali DB w centrum Berlina na Potsdamer Platz. Pozostaje jedynie neon z logo firmy oraz zabezpiecznie świetlne dla samolotów.
Jak poinformował Martin Seiler, podobne rozwiązania są rozważane dla innych budynków kolejowych w Niemczech. Jednocześnie zapewnił, że "nie naruszy to bezpieczeństwa i higieny pracy".
Dyrektor ds. zasobów osobowych zapewnił także, że podróżni wcale nie muszą obawiać się nagłych ciemności na niemieckich dworcach. Jest też przekonany, że spółka dokona w akcji oszczędzania energii "prawdziwego skoku" do przodu. - Jeśli do akcji przyłączy się 200 tysięcy pracowników, to obiecujemy sobie po tym znaczny sukces - twierdzi Martin Seiler.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Przy rocznym zapotrzebowaniu na energię elektryczną wynoszącym teraz około dziesięciu terawatogodzin kolej jest jednym z największych użytkowników energii w Niemczech. Ponad 62 procent pochodzi ze źródeł energii odnawialnych. Spółka od lat wdraża działania mające na celu oszczędzanie energii, np. poprzez energooszczędną jazdę pociągów.
(AfP/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle