Reklama

Kryzys finansowy był do przewidzenia... tysiące lat temu

Ekonomiści, stratedzy militarni i inni eksperci ostrzegali nas... od dawna.

1. Wiemy od 4000 lat, że dług co jakiś czas musi być umarzany lub gospodarka legnie w gruzach.

Reklama

2. Wiemy od 2500 lat, że długie wojny doprowadzają gospodarki do bankructwa.

3. Wiemy od 1900 lat, że szerząca się nierówność niszczy społeczeństwo.

4. Wiemy od tysięcy lat, że psucie waluty prowadzi do ekonomicznej zapaści.

5. Wiemy od setek lat, że niezdolność karania za finansowe oszustwa niszczy gospodarki, ponieważ prowadzi do spadku zaufania do systemu finansowego.

6. Wiemy od setek lat, że monopole i polityczny wpływ koncentrujący zbyt wiele mocy w niewielu rękach jest niebezpieczny dla wolnego rynku.

7. Wiemy od wieków, że firmy będą próbować przerzucić swoje długi na rząd i że jest olbrzymim błędem zezwolenie na przejmowanie prywatnych zobowiązań przez państwo.

8. Wiemy od 200 lat, że umożliwienie prywatnym bankom kreacji pieniądza docelowo prowadzi do pomniejszenia dobrobytu narodu.

9. Wiemy od 200 lat, że system "niech się stanie pieniądz", gdzie podaż pieniądza nie jest ograniczona niczym rzeczywistym, w długim okresie jest szkodliwy.

10. Wiemy od Wielkiej Depresji lat 30. ubiegłego wieku, że oddzielenie bankowości depozytowej od spekulacyjnej bankowości inwestycyjnej jest kluczem do stabilności gospodarczej.

11. Wiemy od 80 lat, że inflacja jest ukrytym podatkiem.

12. Wiemy od 1988 r., że ilościowe luzowanie polityki pieniężnej nie działa przy odbudowywaniu wykolejonej gospodarki.

13. Wiemy od 1993 r., że instrumenty pochodne takie, jak CDS (credit default swaps) nie trzymane w ryzach mogą powalić gospodarkę.

14. Wiemy od 1998 r., że kapitalizm kolesiów niszczy nawet najsilniejsze gospodarki oraz że gospodarki, które kapitalistyczne są tylko z nazwy potrzebują głębokich reform, aby odzyskać wiarygodność i konkurencyjność rynków.

15. Wiemy od 2007 r. lub wcześniej, że swobodny nadzór nad funduszami hedgingowymi może zniszczyć realną gospodarkę.

Wiedzieliśmy przed kryzysem z 2008 r. i późniejszymi bailoutami, że:

16. Polityka taniego pieniądza prowadzona przez Fed i inne banki centralne, niezdolność do kontrolowania ukrytej bankowości (shadow banking) oraz stosowanie "sztuczek i półśrodków" przez banki centralne szkodzi gospodarce.

17. Cokolwiek innego niż: 1/pozwolenie cenom aktywów na spadek do ich realnej wartości, 2/podniesienie stopy oszczędności, 3/zmuszenie firm do odpisania złych długów - uczyni sytuację jeszcze gorszą.

18. Bailouty dużych banków szkodzą gospodarce.

19. Fed i inne banki centralne transferują ryzyko z prywatnych banków do rządów, co prowadzi do kryzysu zadłużenia publicznego.

Łukasz Wróbel

Źródło: Barry Ritholtz / 20.07.2012 r. / http://www.ritholtz.com/blog/2012/07/the-financial-crisis-was-foreseeable-thousands-of-years-ago/

Dowiedz się więcej na temat: kryzys gospodarczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »