Likwidacja popularnej marki. Carrefour zwija część sklepów i zaczyna zwolnienia grupowe

Carrefour zdecydował się zamknąć biznes oparty na sprzedaży alkoholi. Z rynku zniknie całkowicie jedna z marek należących do grupy, ale to nie wszystko - likwidacja obejmie także trzy regularne sklepy Carrefour, a zwolnienia grupowe już za pasem. Ton oficjalnego komunikatu jest jednak bardzo uspokajający, a sieć przekonuje w nim, że skupi się teraz na rozwijaniu "najlepszych formatów".

Carrefour zdecydował się na likwidację sklepów monopolowych działających pod szyldem Galeria Alkoholi. W całej Polsce działało ponad 20 placówek. Taką decyzję władze sieci tłumaczą "koncentrowaniem się na rozwijaniu najlepszych formatów".

Restrukturyzacja w Carrefourze. Sieć zamknie Galerię Alkoholi oraz trzy markety

W oficjalnym komunikacie Carrefour wspomina nie tylko o sklepach spod szyldu Galerii Alkoholi. Zgodnie z decyzją władz sieci Carrefour likwidacja dotknąć ma także sklepy Carrefour Express nastawione na sprzedaż alkoholu oraz trzy regularne supermarkety. Powód? Wygaśnięcie umów najmu. 

Reklama

"Zgodnie ze strategią Carrefour 2026, koncentrujemy naszą działalność na rozwoju najlepszych formatów, co pozwoli nam skuteczniej odpowiadać na potrzeby klientów w trudnym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. W konsekwencji podjęliśmy decyzję o zakończeniu działalności naszych sklepów specjalistycznych z alkoholem pod szyldami Galerii Alkoholi oraz będących naszą własnością sklepów Carrefour Express o takim profilu. Co więcej, 3 supermarkety należące do naszej sieci zostaną zamknięte z uwagi na wygaśnięcie umów najmu" - czytamy w oficjalnym komunikacie francuskiej sieciówki.

Zwolnienia grupowe w Carrefourze. Pracę stracić ma nawet 165 osób

Zamknięcie sklepów sieci Carrefour najgorszą wiadomością musi być dla ich pracowników. Portal dlahandlu.pl cytuje sieciówkę, która przekazała, iż już w styczniu poinformowała Powiatowy Urząd Pracy w Warszawie, że przeprowadzi masowe zwolnienia pracowników. Jak czytamy jednak, związki zawodowe z zaistniałej sytuacji nie są zadowolone.

"Złożyliśmy w dniu 19 stycznia 2023 r. do Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, którymi objęte zostanie łącznie maksymalnie 165 osób. Poinformowaliśmy o tym również organizacje związkowe, jednak konsultacje z naszymi partnerami społecznymi nie przyniosły porozumienia" - podaje Carrefour w komunikacie.

Formą wsparcia zwalnianych pracowników ma być regulamin zwolnienia grupowego ogłoszony przez Carrefoura. Zgodnie z nim zwalnianym pracownikom przysługuje możliwość skorzystania z dodatkowych świadczeń pieniężnych oraz program wsparcia w znalezieniu nowej pracy.

Carrefour się kurczy. To nie pierwsze zamknięcia w ostatnim czasie

Decyzja o zamknięciu Galerii Alkoholi oraz trzech wspomnianych supermarketów Carrefour to nie jest jedyna informacja o zamknięciach lokali sieci w ostatnim czasie. Na koniec 2022 roku sieć liczyła o 27 sklepów mniej (928 w 2022 r. względem 955 sklepów w 2021 r.). Sprzedaż w sklepach Carrefour w Polsce wzrosła w 2022 r. o 8,5 proc. rok do roku, dobijając do poziomu 2,29 mld euro.

Jeszcze do końca 2022 r. stan 928 sklepów Carrefour w Polsce prezentował się następująco: 94 hipermarkety, 155 supermarketów, 672 sklepy convenience (Carrefour Express) i 7 "soft" dyskontów pod marką Supeco.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Carrefour | Sklep | market | zwolnienia grupowe | likwidacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »