Majątki rodzin polityków będą jawne? Wniesiono projekt w sprawie nowego rejestru

Kwestia ujawnienia majątków małżonków polityków już wiele razy była poruszana przez parlamentarzystów. Jak podaje "Rzeczpospolita", tym razem projekt ustawy, która wprowadziłaby taki obowiązek, chce przegłosować w Sejmie PiS wraz z Kukiz'15. Chodzi o Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Co ciekawe, z niedawno przeprowadzonego sondażu wynika, że zdecydowana większość Polaków opowiada się za zobowiązaniem małżonków polityków do składania oświadczeń majątkowych.

Dziennik zauważa, że projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne jest bardzo zbliżony do rozwiązania, które podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej ogłosił Szymon Hołownia

Prawo i Sprawiedliwość razem z Kukiz'15 chcą jawności majątków rodzin polityków

Podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie rejestru byłoby Ministerstwo Sprawiedliwości. "Rzeczpospolita" podaje, że "osoby eksponowane politycznie" byłyby zobligowane do podania miejsca zatrudnienia i złożenia oświadczenia majątkowego. Miałyby one również ujawnić imię i nazwisko swoich małżonków, rodziców oraz pełnoletnich dzieci i rodzeństwa, którzy zajmują funkcję w spółkach, w których udziały ma państwo. Takie dane miałyby być przechowywane w rejestrze przez osiem lat po ustąpieniu z funkcji. 

Reklama

Opóźnienie wpisu do rejestru byłoby usankcjonowane grzywną, a jego brak - karą pozbawienia wolności do roku.

Autorzy projektu: Spółki Skarbu Państwa stały się "politycznym łupem"

Zgodnie z projektem ustawy, do "osób eksponowanych politycznie" należy zaliczyć m.in. ministrów, parlamentarzystów, szefów państwowych instytucji, zarządy spółek Skarbu Państwa, wojewodów, sędziów, prokuratorów i szefów Lasów Państwowych. Autorzy projektu podkreślają, że "jawność jest jedną z najistotniejszych wartości życia publicznego". Dodają, że spółki Skarbu Państwa stały się "politycznym łupem". 

Co na to politycy obozu rządzącego? Wiceprzewodniczący klubu KO przyznał w rozmowie z dziennikiem, że "nie ma problemów z transparentnością i niczego się nie obawia". - Ale kolegów z PiS zachęcam, by rozszerzyli ten rejestr wstecz za ostatnie osiem lat - dodał Michał Jaros. 

Jarosław Sachajko powiedział dziennikowi, że czas przetestować obietnice, które złożył marszałek Sejmu. - Pora wprowadzić przepisy blokujące kumoterstwo - dodał poseł Kukiz'15.

Z kolei zdaniem Szymona Osowskiego z Watchdog Polska, jedynym argumentem przemawiającym za projektem ustawy jest to, że PiS "chce postawić rządzących pod ścianą". Rozmówca "Rzeczpospolitej" podkreślił, że poza informacją, że rodzina polityka "pracuje tu czy tam", nie będzie np. wiadomości o tym, czy dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje.

Polacy chcą ujawnienia majątków małżonków polityków

Na zlecenie "Super Expressu" sondaż w tej sprawie został przeprowadzony przez Instytutu Badań Pollster. Na pytanie "Czy małżonkowie polityków powinni składać oświadczenia majątkowe?", 83 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. 6 proc. badanych jest temu przeciwna, a 11 proc. nie ma zdania. Badanie wykonano 13 i 14 stycznia na grupie 1048 dorosłych Polaków. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: majątek | oświadczenia majątkowe | ustawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »