Mały kod, wielki kłopot. Ratusz ostrzega przed kodami QR na parkomatach
Kody QR pojawiły się na parkomatach we Wrocławiu. Popularny sposób na przyspieszenie procesu dotarcia na docelową stronę internetową może okazać się sporym problemem dla użytkowników. Wrocławski Urząd Miejski alarmuje, iż nie należy korzystać z niepozornych naklejek, jakie pojawił się na urządzeniach w Strefach Płatnego Parkowania. Oznaczenia "mogą być wykorzystane do wyłudzania pieniędzy".
Kody QR szturmem wdarły się do przestrzeni publicznej. Znaleźć je można na ulotkach reklamowych, biuletynach, czy miejscach turystycznych. Okazuje się, że sięgnęli po nie również oszuści. Wrocław ostrzega kierowców. Powodem niepozorne naklejki, jakie pojawiły się na parkomatach.
Strefy Płatnego Parkowania (SPP) w miastach to już rzecz powszechna. Parkomaty na stałe wpisały się w krajobraz ścisłych centrów miast. Nie inaczej jest we Wrocławiu. Okazuje się jednak, że kierowcy chcący zapłacić za parkowanie w SPP mogą paść ofiarą oszustwa.
Urząd Miejski w wydawanym bezpłatnie biuletynie (dostępnym również online) ostrzega przed kodami QR rozlepianymi na urządzeniach. Chęć skrócenia procesu regulowania należności za parkowanie może skończyć się utratą wszystkich pieniędzy, a dodatkowo otrzymaniem mandatu za brak opłaconego postoju w SPP.
"Wrocław apeluje do kierowców parkujących w Strefie Płatnego Parkowania, aby nie skanowali żadnych kodów QR umieszczonych na parkomatach. Oznaczenia zachęcające do skanowania pojawiły się na wielu parkomatach na terenie miasta i mogą być wykorzystane do wyłudzania pieniędzy. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu podjął już działania" - czytamy w biuletynie wrocławskiego ratusza.
Chociaż naklejki z fałszywym kodem QR są systematycznie usuwane z wrocławskich parkomatów, to nie można wykluczyć, iż część kierowców może nie być świadoma, iż skanując mały czarno-biały kwadrat oddaje swoje dane w ręce cyberprzestępców. Problem dotyczy przede wszystkim Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz samej Strefy Płatnego Parkowania.
Ratusz apeluje aby kierowcy parkujący tam auta zwrócili uwagę na oficjalnie rozpisane dostępne możliwości zapłaty za postój w SPP. Na liście nie widnieje opcja wskazująca na kod QR. W parkomatach zapłacić można gotówką, BLIK-iem, kartą płatniczą. Co więcej, bilet parkingowy w ramach SPP kupić można również za pośrednictwem aplikacji mobilnych: SkyCash, AnyPark oraz mPay.
Urząd apeluje o informowanie o pojawiających się na parkomatach kodach QR. Można zrobić to telefonicznie (numer tel.: 535 252 167), lub za pośrednictwem adresu e-mail (bsppwroclaw@ kbu.com.pl) Sprawą zajmuje się już policja. Jak informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, nowy sposób oszustwa wycelowany w stronę kierowców korzystających z SPP dotknął również Katowic.