Miejsce na nowe walory
Wartość akcji spółek notowanych na warszawskim parkiecie znajdujących się w portfelach funduszy inwestycyjnych i emerytalnych wyniosła na koniec sierpnia 111,6 mld PLN. Oznacza to, że w ciągu miesiąca portfel udziałowy funduszy uległ zmniejszeniu o 3,6 mld PLN.
Negatywny bilans ubiegłego miesiąca to wynik spadku cen akcji, (w ubiegłym miesiącu indeks szerokiego rynku WIG spadł o 4,74%) oraz dodatniego salda inwestycji. W wyniku spadku cen portfel akcyjny funduszy zmniejszył się o 5,5 mld PLN. Szacowane przez nas saldo inwestycji osiągnęło zaś wartość plus 1,87 mld PLN.
W ubiegłym miesiącu obie grupy funduszy stały po popytowej stronie rynku. Dla funduszy emerytalnych były to pierwsze zakupy od marca 2007 roku. Wcześniej, cztery miesiące z rzędu, sprzedawały akcje (łącznie za około 2,5 mld PLN). Fundusze inwestycyjne również kupowały akcje w sierpniu. Jednakże saldo ich zakupów, wynoszące 382 mln PLN wygląda bardzo blado na tle poprzednich okresów, kiedy potrafiły wydać na akcje nawet 3-4 mld PLN miesięcznie. Niskie saldo inwestycji to wynik sierpniowego odpływu środków z funduszy akcyjnych i hybrydowych (494 mln PLN z funduszy polskich akcji, 518 mln z funduszy mieszanych i 151 mln z funduszy stabilnego wzrostu) oraz narastające obawy zarządzających tymi funduszami, co do pogłębienia się tego zjawiska w kolejnych miesiącach. Na te negatywne czynniki nałożyły się również i pozytywne. Część zarządzających uznała bowiem, że tak silna przecena, szczególnie na niektórych walorach, była znakomitą okazją do zakupów. Właśnie to pozytywne myślenie pozwoliło w sierpniu odnotować niewielkie, lecz dodatnie saldo inwestycji na warszawskim parkiecie. Po raz pierwszy od 6 miesięcy wpływ funduszy inwestycyjnych na rynek akcji można więc uznać za neutralny.
W przypadku funduszy emerytalnych mamy do czynienia ze zjawiskiem, które można by nazwać ?tankowaniem portfeli?. Do niedawna, inwestycje OFE w akcje hamowała hossa, która zmuszała zarządzających do sprzedawania akcji spółek, by ich rosnąca wartość nie powodowała przekroczenia odpowiednich limitów zaangażowania.
Kiedy już nastąpiła silniejsza przecena, w wyniku której w portfelach funduszy zrobiło się miejsce na nowe walory, fundusze emerytalne przystąpiły do zakupów. Szacujemy, że w ubiegłym miesiącu zainwestowały one około 1,5 mld PLN.
W sierpniu nastąpiło dalsze rozwarstwienie oczekiwań zarządzających, co do kształtowania się przyszłej koniunktury na rynku akcji. Udział akcji w portfelach funduszy należących do tych samych grup kolejny miesiąc z rzędu znacząco się różnił. Obok funduszy zrównoważonych posiadających w akcjach około 35% aktywów, znajdują się fundusze których udział akcji osiągnął niemal 65%. Tak szeroki przedział zaangażowania w akcje znakomicie pokazuje, jak niepewna jest atmosfera na rynku i jak zróżnicowane są opinie zarządzających na temat dalszego kształtowania się koniunktury. Bardzo podobnie wyglądają różnice zaangażowania funduszy akcyjnych. Tutaj spread pomiędzy najmniej i najbardziej zaangażowanymi w akcje funduszami pozostaje na bardzo wysokim poziomie (ponad 20 punktów procentowych).
Grzegorz Raupuk
gr@analizy.pl