Mieszkanie Obajtka, grunty rolne Morawieckiego i pieniądze dla Rydzyka. Raport Prokuratury Krajowej
Budowa "dwóch wież", zakup nieruchomości po zaniżonej cenie przez byłego prezesa Orlenu, Daniela Obajtka i finansowanie Polskiej Fundacji Narodowej - to tylko niektóre ze spraw, o których na wtorkowej konferencji prasowej poinformował zespół prokuratorów do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej. W trakcie wystąpienia zaprezentowano raport z analizy pierwszych 200 spraw. Sprawdziliśmy, co się w nim znajduje.
W czwartek Prokuratura Krajowa przedstawiła raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. Obejmuje on 200 spośród 600 badanych spraw. Na początku konferencji głos zabrał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, który przedstawił harmonogram spotkania. Następnie prokurator krajowy Dariusz Korneluk podkreślił, że "w ostatnich latach funkcjonowania prokuratury w Polsce (...) wielokrotnie, cynicznie i jawnie łamano zasadę bezstronności i równego traktowania wszystkich obywateli".
Następnie głos zabrała dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej i przewodnicząca zespołu prokuratorów powołanego do zbadania spraw z lat 2016-2023 Katarzyna Kwiatkowska. - Są to sprawy, które w części dotyczyły spraw o nieskomplikowanym stanie faktycznym, a niektóre miały charakter bardzo złożony i czasami składały się z 300 tomów akt - wyjaśniła Katarzyna Kwiatkowska.
W raporcie, który przedstawiono na stronie Prokuratury Krajowej, wspomniano m.in. o zakupie mieszkania przez byłego prezesa Orlenu, Daniela Obajtka. Chodzi o zawartą jesienią 2018 r. umowę dotyczącą zakupu położonego w Warszawie lokalu o powierzchni 187 m kw.
"Daniel O. miał za nie zapłacić około 1.290.000 złotych, czyli 6.900 złotych za metr kwadratowy, przy czym cena rynkowa mieszkania pod tym adresem wynosiła 12.500 złotych. Porównanie tych cen powoduje, że Daniel O. zapłacił za mieszkanie ponad milion złotych mniej niż wynosiła wartość rynkowa nieruchomości" - czytamy w raporcie.
Dodano, że choć prokurator referent sporządził postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, to było ono niezasadne. Aktualnie wszczęto śledztwo z tytułu łapownictwa na stanowisku kierowniczym.
Prokuratorzy zajęli się również zakupem gruntów rolnych od Kościoła przez byłego premiera, Mateusza Morawieckiego. "W grudniu 2023 r. wydano postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w okresie od 1999 do 2004 r. we Wrocławiu, w związku ze sprzedażą nieruchomości po zaniżonej cenie przez Parafię Rzymskokatolicką p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu" - zauważono. Badający stwierdził, że w tym przypadku również za wcześnie wydano postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa.
Podkreślono, że "rzeczywista wartość sprzedawanych nieruchomości była istotnie wyższa niż przyjęto to w umowie sprzedaży". Powołując się na przeprowadzoną analizę badający uznał, że zachodzi konieczność rozpatrzenia zachowania prokuratorów pod kątem odpowiedzialności karnej.
Kolejną ze spraw, której przyjrzeli się prokuratorzy, były maseczki od Orlenu dla Watykanu. Przypomnijmy, że na początku maja 2020 r. Orlen wysłał do Watykanu kilka tirów wypełnionych środkami do ochrony przeciw COVID-19, w tym m.in. kombinezonami, maseczkami i płynami dezynfekcyjnymi. Wiosną ubiegłego roku Daniel Obajtek odniósł się do tej sprawy w rozmowie z Interią.
Zdaniem prokuratorów w ten sposób miało dojść "do wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w kwocie 4.237.236,15 złotych". Choć w lipcu 2020 r. wydano decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa, to zdaniem badającego "została ona oparta o szczątkowy materiał dowodowy", a samo rozstrzygnięcie nie było "zasadne". Dodano, że wydano postanowienie o wszczęciu śledztwa w przedmiotowej sprawie.
Wśród analizy pierwszych 200 spraw znalazło się również miejsce dla finansowania Polskiej Fundacji Narodowej. Chodziło o przekazanie środków pieniężnych w łącznej kwocie 97 500 000 złotych tytułem funduszu założycielskiego na działalność Polskiej Fundacji Narodowej. W zainicjowanym kilka lat temu postępowaniu badano, czy nie doszło do nadużycia udzielonych uprawnień lub ciążących obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółek Skarbu Państwa, w tym m.in. Enea S.A, Tauron Polska Energia S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., PKN ORLEN S.A. czy Grupa LOTOS.
Badający podkreślił, że "postępowanie zostało zakończone przez prokuratora referenta (...) decyzją o odmowie wszczęcia śledztwa", przy przyjęciu "nadzwyczaj zawężonej i oderwanej od istoty sprawy" interpretacji.
W raporcie wspomniano też o aferze "dwóch wież", czyli sprawie mającej swój początek w 2019 r. Chodzi o plany budowy w Warszawie biurowca przez powiązaną ze środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego spółkę Srebrna. Przygotowaniem inwestycji zajmował się austriacki biznesmen, a więcej na ten temat przeczytasz tutaj. W raporcie czytamy o "odmowie wszczęcia", "kopercie" i "fałszywych zeznaniach".
Prokuratura Krajowa podkreśliła, że postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie zostało wydane przedwcześnie. Dodano, że niewykluczone, iż poprzez formę przyjętego postępowania dążono do uniknięcia przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego. "Stąd konieczność dalszego prowadzenia postępowania sprawdzającego" - czytamy w raporcie.
- Zarówno pan prezes Jarosław Kaczyński, jak i inne osoby, będą wzywane na przesłuchania. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa i nie widzę tutaj przeszkód, aby pan Jarosław Kaczyński został przesłuchany. Nie może dochodzić do sytuacji polegających na tym, że akurat do tej sprawy został dołączony protokół przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego z innej sprawy - powiedziała podczas konferencji Katarzyna Kwiatkowska.
54. punkt raportu dotyczy Fundacji "Lux Veritatis". Przypomnijmy, że w latach 2018-2020 organizacja, której współzałożycielem i prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk, otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 70 mln zł dotacji na działalność Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. W 2018 r. prokurator wydał postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez Piotra Glińskiego. "Postępowanie w tej sprawie jest kontynuowane" - dodał badający.