Milionerzy nadal uciekają z Wielkiej Brytanii po Brexicie

Raport Henley & Partners wykazał odpływ netto 1,4 tys. HNWI (ang. High-Net-Worth Individuals), czyli osób dysponujących majątkiem w wysokości minimum 1 mln dolarów amerykańskich w 2022 roku.

W 2022 roku Wielka Brytania odnotowała odpływ netto ponad 1 tys. zamożnych osób fizycznych, ponieważ odejścia po Brexicie są kontynuowane w warunkach burzliwego klimatu politycznego i chwiejącej się gospodarki. Właściwie Brexit cały czas zbiera więc swoje żniwa.

Nowy raport firmy doradztwa obywatelskiego Henley & Partners wykazał, że w 2022 r. nastąpił odpływ netto 1,4 tys. osób z majątkiem 1 mln USD lub wyższym z Wielkiej Brytanii. Wspomina o tym artykuł Bloomberga.

Ucieczka z Londynu?

Warto dodać, że w 2019 roku odpływ netto wyniósł 2,2 tys. osób, 2,8 tys. w 2018 roku oraz 4,2 tys. w 2017 roku. Przed głosowaniem w sprawie Brexitu Wielka Brytania odnotowywała napływy netto, według Henleya. Podczas trwającej pandemii Covid-19 nie opublikowano żadnych danych, ponieważ liczba osób migrujących była zbyt mała. Po części zmiana odzwierciedla przepływ dobrze opłacanych handlowców i bankierów z londyńskiego City do centrów finansowych w UE, takich jak Paryż i Mediolan. Chociaż w niektórych branżach, takich jak bankowość, było mniej odejść niż niektórzy przewidywali, to i tak brakuje pracowników.

Reklama

Niektóre branże ucierpiały bardziej

Ogólnie, ograniczenia imigracyjne po Brexicie doprowadziły do niedoboru 330 tys. pracowników w całym Zjednoczonym Królestwie, przyczyniając się do zacieśnienia rynku pracy i napędzając inflację. To z kolei wnioski z  analizy przeprowadzonej przez Centre for European Reform.

Sektory o niskich kwalifikacjach, w tym handel detaliczny i hotelarstwo, zostały najbardziej dotknięte kresem swobody przemieszczania się po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

To najnowsze liczby pokazujące koszty Brexitu dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Podczas gdy konserwatywne rządy nalegały na wyjście z UE, obecnie (także konserwatywny) rząd premiera Rishi Sunaka walczy o powstrzymanie ekonomicznych skutków tej decyzji.

Bilans na niekorzyść

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do ograniczenia podaży taniej siły roboczej z Europy, wprowadzając nowy system imigracyjny po Brexicie. Według ekonomistów Johna Springforda i Jonathana Portesa z grupy badawczej, która od dawna krytycznie ocenia skutki gospodarcze opuszczenia UE, Wielka Brytania straciła około 1 proc. swojej siły roboczej z powodu wpływu Brexitu. Chociaż więc paradoksalnie liczba pracowników, która napłynęła spoza UE wzrosła o 130 tys. do czerwca 2022, to w tym samym czasie 460 tys. pracowników z UE wyjechało po utracie pracy.

km

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | Milionerzy | brexit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »