Minister Waldemar Buda o KPO: Styczeń będzie rozstrzygający

Według ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy styczeń 2023 r. będzie rozstrzygający, jeśli chodzi o porozumienie ws. Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wszyscy wyczekujemy tej decyzji - dodał.

Minister rozwoju i technologii, pytany w czwartek w RMF FM o porozumienie w sprawie KPO, odpowiedział, że "nie sądzi, żebyśmy mieli je przed świętami". 

- Samo porozumienie z Komisją Europejską, zatwierdzenie KPO, to perspektywa lekko dłuższa - stwierdził Waldemar Buda.

Szef MRiT przypomniał, "że mamy propozycję przyjęcia ustawy". 

- To jest proces legislacyjny, więc zakładam, że to jest styczeń, w którym możemy to przepracować, znając kolejność: Sejm, Senat, prezydent - ocenił.

"Styczeń będzie rozstrzygający"

Minister zaznaczył, że w styczniu zapadną decyzje dotyczące KPO.

Reklama

- Ale czy to będzie finalizacja końcowa, czy zaawansowany poziom, to tutaj bym tego nie rozstrzygał - zastrzegł.

Zdaniem Budy ze strony KE "zeszło powietrze". W jego ocenie KE podchodzi do dyskusji ws. porozumienia "bardzo pragmatycznie". 

- Mamy na stole dość racjonalne rzeczy, które chcielibyśmy z naszej strony wprowadzić, żeby to porozumienie zawrzeć - dodał.

Pytany, kiedy 35 mld euro może zacząć realnie pracować dla polskiej gospodarki, wskazał, że "dobrze by było, gdyby w I kwartale 2023 r. czyli w najbliższych miesiącach".

Jak zaznaczył minister, "wszyscy wyczekujemy tej decyzji i zakładam, że ona się rzeczywiście pojawi".

Co z ustawą o Sądzie Najwyższym?

Dopytywany, czy na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejmu uda się przeprocedować ustawę o Sądzie Najwyższym, szef MRiT odpowiedział: "bardzo w to wierzę, że tak".

W ubiegłym tygodniu posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który według autorów ma wypełnić kluczowy kamień milowy w sprawie KPO.

Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Projekt miał być procedowany w Sejmie jeszcze przed świętami, ale został zdjęty z porządku obrad izby. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego.

W zeszły czwartek prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Co wchodzi w skład KPO?

Komisja Europejska na początku czerwca 2022 r. zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, pieniądze jednak nie zostały wypłacone. 

KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie, wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele KE.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Buda | KPO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »