Najnowsze dane z polskiego przemysłu. Przełom po dwóch i pół roku
W październiku kluczowy indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł z wrześniowego poziomu 48,6 punktów do 49,2 pkt. - podała firma analityczna S&P Global Market Intelligence. Pojawiły się oznaki ożywienia w krajowym sektorze wytwórczym: zarówno produkcja, jak i zatrudnienie wzrosły, przy czym w przypadku produkcji mamy do czynienia z pierwszym wzrostem od 2,5 roku. Do tego spadły presje cenowe - w październiku odnotowano największy spadek kosztów produkcji na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wciąż utrzymuje się poniżej kluczowego poziomu 50 pkt. Przypomnijmy - każdy taki odczyt oznacza spowolnienie aktywności w sektorze wytwórczym.
Zarazem jednak pojawiają się pierwsze delikatne sygnały wskazujące na poprawę sytuacji. Są to:
- pierwszy wzrost produkcji od 2,5 roku;
- największy spadek kosztów produkcji od października 2023 r.;
- wzrost zatrudnienia po 28-miesięcznym okresie cięć etatów.
"Najnowsze wyniki badań PMI przeprowadzonych przez S&P Global zasygnalizowały ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym w październiku, pojawiły się jednak oznaki ożywienia, ponieważ zarówno produkcja, jak i zatrudnienie wzrosły" - czytamy w raporcie S&P Global Market Intelligence.
Październikowy odczyt wskaźnika na poziomie 49,2 pkt. był najwyższy w trwającej od dwóch i pół roku sekwencji zniżkowej, która rozpoczęła się w maju 2022 roku. Jak wskazują autorzy raportu, trzy z pięciu komponentów głównego indeksu - produkcja, zatrudnienie i czas dostaw - wpłynęły pozytywnie na październikowy wynik. Niestety, ten pozytywny wpływ został zniwelowany przez osłabiony napływ nowych zamówień do polskich fabryk (nowe zlecenia spadły trzydziesty drugi miesiąc z rzędu) i spadek aktywności zakupowej producentów. Niemniej, jak wskazał Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence, październikowy odczyt PMI pokazał, że polski sektor wytwórczy był "bliski stabilizacji".
I tak, polscy producenci zwiększyli w październiku produkcję, co zamyka rekordowy 29-miesięczny okres spadków. Tempo wzrostu produkcji nie było jednak oszałamiające, a autorzy raportu nazywają je wręcz "marginalnym".
Co ważne, wraz ze wzrostem produkcji w październiku zwiększyło się zatrudnienie w przemyśle. Przypomnijmy, że do września włącznie poziom zatrudnienia w polskich firmach wytwórczych obniżał się nieprzerwanie przez 28 miesięcy (był to najdłuższy okres cięć etatów od 2004 roku). Według nieoficjalnych danych, na które powołują się autorzy raportu, w październiku firmy tworzyły nowe stanowiska pełnoetatowe i uzupełniały braki kadrowe.
W październiku presje cenowe w polskim przemyśle osłabły, wpływając pozytywnie na ogólny poziom kosztów działalności wytwórców. "Średnie koszty produkcji zmniejszyły się piąty raz od początku tego roku, i to w najszybszym tempie od października 2023" - czytamy w analizie S&P Global. Dodatkowo ceny wyrobów gotowych spadły najmocniej od siedmiu miesięcy. Firmy zgłaszały niższe ceny stali.
Oprócz tych pozytywów na październikowy odczyt wpłynęły wspomniane czynniki negatywne - w październiku napływ nowych zamówień do polskich fabryk ponownie osłabł. Był to już trzydziesty drugi miesiąc z rzędu ze spadkiem nowych zleceń, co składa się na najdłużej trwający trend zniżkowy, przy czym tempo spadku wzrosło po raz pierwszy od pięciu miesięcy. Zmalała także sprzedaż eksportowa (choć w mniejszym tempie niż we wrześniu) - a firmy objęte badaniem raportowały pogorszenie koniunktury w Niemczech i innych krajach UE.
Ponownie zmalała też aktywność zakupowa producentów, co ma związek z mniejszym popytem na wyroby przemysłowe. W efekcie obecny rekordowy trend spadkowy wydłużył się do 29 miesięcy. Tempo spadku było jednak słabe - zaznaczają analitycy S&P Global.
Wskaźnik S&P Global PMI polski sektor przemysłowy to złożony indeks jednocyfrowy, obrazujący kondycję przemysłu, kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Jest mierzony od 1998 roku.