Reklama

Nasza największa prywatna firma medyczna przejęta

Bupa - międzynarodowa grupa działająca na rynku opieki zdrowotnej - ma przyjemność poinformować o zakończeniu (ogłoszonego 21 grudnia 2012 r.) procesu przejęcia od firmy private equity Mid Europa Partners Grupy LUX MED (LUX MED) - największej w Polsce prywatnej sieci medycznej. Cena nabycia wyniosła 400 mln euro (1,625 mln zł).

Reklama

Oznacza to wejście na polski rynek grupy Bupa, która świadczy usługi medyczne dla 11,8 mln klientów na całym świecie. Bupa zapewni LUX MED finansową siłę, dostęp do międzynarodowego doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń zdrowotnych, prowadzenia szpitali, przychodni, domów opieki, a także długoterminowe wsparcie w działaniach na rzecz poprawy poziomu opieki zdrowotnej w Polsce.

Reklama

Stuart Fletcher, prezes Bupy, powiedział: - Przejęcie LUX MED to dla nas powód do wielkiego zadowolenia. Ta fantastyczna firma ma przed sobą wielką przyszłość w ramach grupy Bupa. Z ogromną satysfakcją podzielimy się z LUX MED naszym doświadczeniem na międzynarodowym rynku usług zdrowotnych. Mamy również nadzieję na uzyskanie od wysoko wykwalifikowanej kadry zarządzającej cennej wiedzy o polskim rynku i polskim modelu abonamentowej opieki zdrowotnej. Działalność LUX MED nadal koncentrować się będzie na realizacji strategii rozwoju firmy. Wspólnie będziemy pracować nad zapewnieniem większej liczbie Polaków dostępu do usług medycznych wysokiej jakości.

Anna Rulkiewicz jako prezes nadal będzie kierować LUX MED, korzystając ze wsparcia jej zespołu zarządzającego. Zgodnie z transakcją wszyscy pracownicy są w dalszym ciągu zatrudnieni przez LUX MED.

Komentując fakt przejęcia, prezes LUX MED Anna Rulkiewicz stwierdziła: - Bardzo się cieszymy z przyłączenia do grupy Bupa. Doświadczenie na międzynarodowym rynku oraz długoterminowe zaangażowanie nowego inwestora w doskonalenie naszej działalności, będzie sprzyjać dalszemu wzrostowi i rozwojowi LUX MED. a także przyczyni się do polepszenia opieki zdrowotnej w Polsce.

W 2012 roku Bupa uzyskała 39,70 mld zł przychodów oraz 2,9 mld zł zysku, posiada więc środki finansowe, które może zainwestować w rozwój LUX MED. Bupa nie ma udziałowców, w pełni koncentruje się na opiece zdrowotnej i może działać z długoterminową perspektywą bez konieczności poddawania się bieżącej presji rynku.

Grupa prowadzi działalność na całym świecie, głównie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii oraz w Stanach Zjednoczonych. Ma doświadczenie w szerokim zakresie usług medycznych, w tym w ubezpieczeniach zdrowotnych, medycynie pracy, profilaktyce i poradnictwie zdrowotnym, w zarządzaniu szpitalami, prowadzeniu przychodni oraz domów opieki dla osób w podeszłym wieku. Bupa osiąga też sukcesy w zarządzaniu zintegrowanymi usługami zdrowotnymi, co sprzyja poprawie jakości świadczeń, a także sprawia, że opieka zdrowotna staje się bardziej dostępna. W Hiszpanii na przykład, Bupa prowadzi zintegrowaną działalność obejmującą ubezpieczenia, szpitale, przychodnie lekarskie i gabinety stomatologiczne.

Ponadto w celu zapewnienia klientom najlepszych rozwiązań Bupa angażuje się we współpracę z innymi uczestnikami rynku zdrowia, w tym między innymi państwowymi systemami opieki zdrowotnej, innymi towarzystwami ubezpieczeniowymi i świadczeniodawcami. Na przykład w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, Bupa zapewnia opiekę pozaszpitalną oraz długoterminową na rzecz systemu publicznej opieki zdrowotnej.

Przejęcie zostało zatwierdzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego.*

* Transakcja ta wymaga zgody Urzędu Nadzoru Finansowego w Szwecji, ponieważ LUX MED prowadzi działalność ubezpieczeniową w Polsce jako oddział szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego.

LUX MED - fakty i liczby

" Największa prywatna firma medyczna w Polsce świadcząca usługi medyczne na rzecz około 1,2 mln klientów.

" Lider na rynku usług ambulatoryjnych i największa w Polsce firma oferująca diagnostykę mobilną.

" Zatrudnia 8500 osób, w tym około 4100 lekarzy różnych specjalności.

" Posiada 114 placówek medycznych w Polsce, między innymi przychodnie lekarskie i przychodnie przyzakładowe.

" Posiada sieć ponad 1500 placówek współpracujących

" Jest właścicielem czterech szpitali: dwóch szpitali jednodniowych (w Łodzi i Bełchatowie) oraz dwóch szpitali w Warszawie. Jeden z nich świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych, a drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii.

" Firma prowadzi jeden duży dom opieki w Warszawie.

Informacje o LUX MED

Grupa LUX MED jest największą prywatną firmą medyczną w Polsce. Oferta LUX MED skierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i osób prywatnych. Obejmuje abonamenty medyczne, ubezpieczenia zdrowotne a także opiekę w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. LUX MED oferuje również zabiegi medyczne opłacane przez pacjenta indywidualnie.

Grupa LUX MED osiągnęła pozycję lidera rynku usług medycznych w Polsce rozpoczynając swój rozwój od lokalnej warszawskiej przychodni lekarskiej . Od momentu założenia ponad 20 lat temu wywiera znaczący wpływ na przekształcenia całego rynku opieki zdrowotnej w Polsce. Ostatnie kilka lat to okres integracji przez LUX MED wielu dostawców usług medycznych. W roku 2012 przeprowadzono rebranding. Od tego momentu w ramach Grupy usługi świadczone są pod dwiema głównymi markami - LUX MED i Medycyna Rodzinna - obsługującymi różne segmenty rynku.

11 kwietnia 2013 r. międzynarodowa grupa medyczna Bupa przejęła LUX MED od funduszu private equity Mid Europa Partners.

O grupie Bupa

Celem grupy Bupa jest zapewnienie dłuższego, zdrowszego i szczęśliwszego życia. Jako wiodąca międzynarodowa grupa w branży opieki zdrowotnej oferujemy prywatne oraz zakładowe ubezpieczenia zdrowotne, zarządzamy szpitalami, zapewniamy zakładową i domową opiekę zdrowotną, badania medyczne oraz leczenie chorób przewlekłych. Jesteśmy również ważną międzynarodową organizacją świadczącą usługi pielęgniarskie oraz prowadzącą domy opieki dla osób w podeszłym wieku. Bupa zatrudnia 54 000 osób, głównie w Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii, Nowej Zelandii oraz Stanach Zjednoczonych, a także w Arabii Saudyjskiej, Hongkongu, Indiach, Tajlandii, Chinach i w krajach Ameryki Łacińskiej.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2012

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »