NBP kupuje złoto na tony. W czerwcu wzrosły rezerwy kruszcu
Narodowy Bank Polski systematycznie powiększa rezerwy złota. Na koniec czerwca nasz bank centralny miał już ponad 8,9 mln uncji. Wartość zgromadzonego przez NBP złota (ceny są zmienne) to ok. 70 mld złotych. Dla porównania: na koniec 2022 roku NBP posiadał rezerwy złota w wysokości 7,352 mln uncji.
- NBP zwiększył rezerwy w złocie do 8,908 mln uncji na koniec czerwca tego roku z 8,468 mln uncji na koniec maja - wynika z danych opublikowanych w piątek przez Narodowy Bank Polski.
Wartość złota w posiadaniu NBP na koniec czerwca wynosiła 69,6 mld zł, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 70,6 mld zł.
W przeliczeniu na dolary na koniec czerwca złoto było warte 16,96 mld, a miesiąc wcześniej było to 16,59 mld dolarów. Z kolei w przeliczeniu na euro wartość złota na koniec czerwca wyniosła 15,65 mld, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 15,56 mld euro.
Jak wyjaśnia NBP, złoto monetarne jest prezentowane w uncjach i pokazywana jest jego wartość w cenach rynkowych.
Na koniec 2022 r. Narodowy Bank Polski posiadał rezerwy złota w wysokości 7,352 mln uncji.
Rezerwy NBP w większości gromadzone są w typowych instrumentach, takich jak rządowe papiery wartościowe czy papiery emitowane przez międzynarodowe, duże instytucje finansowe. Część rezerw utrzymywana jest w sprawdzonych bankach o dużej wiarygodności i właśnie w złocie. Złoto uznawane jest za szczególnie bezpieczną inwestycję. Inwestycje w złoto to "bezpieczna przystań" w niepewnych czasach. NBP utrzymuje w złocie około 10 proc. rezerw, co jest światową średnią.
Wspomniane 8,9 mln uncji to ponad 270 ton złota, którego w NBP z miesiąca na miesiąc przybywa.
Od kilku lat widoczny jest wyraźny trend wzrostowy zakupów złota przez banki centralne. NBP nie jest wyjątkiem. Tylko w I kwartale br. banki centralne na świecie zwiększyły swoje rezerwy w złocie o ponad 220 ton (dane Światowej Rady Złota).
Eksperci wskazują, że zwiększanie udziału złota w aktywach rezerwowych banków centralnych wynika nie tylko z coraz bardziej skomplikowanej sytuacji międzynarodowej i geopolitycznej, ale także z widocznego trendu odchodzenia od dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej.
Dodajmy, że choć NBP systematycznie informuje o zwiększaniu naszych rezerw złota (do wspomnianych ponad 270 ton), daleko nam do krajów o największych rezerwach złota. USA mają w rezerwach ponad 8 tys. ton złota, a Niemcy ponad 3 tys.
***