Nowa usługa Poczty Polskiej dla wąskiego grona klientów. To nie żart
Poczta Polska wydała komunikat, w którym pochwaliła się nową opcją dostępną dla klientów. Usługa zaskoczy większość, ale grono klientów jest mocno ograniczone. Jak tłumaczy instytucja, dotyczy ona bezpiecznego transportu pszczół. Pracownicy Poczty Polskiej już przeszli specjalne szkolenia.
Poczta Polska podbija kolejne rynki, a właściwie poszerza katalog swoich usług. Niemniej najnowszy komunikat wiele osób może dziwić, ale 100 tysięcy osób w kraju może się cieszyć. Poczta wprowadziła nową, nietypową i mocno niszową usługę.
Najnowszy komunikat Poczty Polskiej wyróżnia się na tle informacji o e-doręczeniach oraz wydaniu nowego znaczka pocztowego. Okazuje się, że instytucja startuje z zupełnie nową i niespotykaną usługą.
Poczta Polska prześle pszczoły i nie jest to żart. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej, podkreślając zaangażowanie narodowego operatora w ochronę tych kluczowych dla ekosystemu owadów oraz promowanie bioróżnorodności" - czytamy w niecodziennym komunikacie.
Pocztowcy wskazują, że bezpieczny transport pszczół to usługa pionierska na polskim rynku. Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej dodaje, że żadna inna firma nie oferuje oficjalnie takiej możliwości.
Usługa bezpiecznego transportu pszczół nie jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, gdyż jak przyznaje sama Poczta Polska, w kraju jest obecnie zarejestrowanych około 100 tysięcy pszczelarzy. Dodatkowo nie wszyscy będą chcieli przesłać zwierzęta za pomocą kuriera w ramach usługi Pocztex.
Wąskie grono potencjalnych klientów nie sprawiło, iż Poczta Polska zbagatelizowała temat nowej usługi. W komunikacie podkreślone zostało, że priorytetem jest bezpieczeństwo pszczół. "Pracownicy sortowni oraz kurierzy przeszli specjalne szkolenia. Przesyłki przyjmowane są od poniedziałku do czwartku, aby uniknąć ryzyka pozostawienia ich w magazynach w weekendy, a w pocztowych węzłach ekspedycyjno-rozdzielczych wydzielone zostały specjalne miejsca dla transportów pszczelich" - wyjaśnia Poczta Polska.
Aby skorzystać z tej usługi, należy:
- oznaczyć przesyłkę napisem "ŻYWE ZWIERZĘ" oraz "OSTROŻNIE" w kolorze czerwonym.
- umieścić napisy "GÓRA/DÓŁ" wskazujące orientację paczki.
- zastosować trwałe, mocne opakowanie dostosowane do masy oraz charakterystyki przesyłanej zawartości.
- podać numer telefonu nadawcy i adresata.
- nadać przesyłkę z opcją "Ostrożnie".
Poczta Polska nie tylko przeszkoliła pracowników do tego, by wiedzieli, jak zachowywać się w przypadku, gdy w ich ręce trafi paczka z żywymi pszczołami. Firma poświęciła czas i środki na to, aby opracować dedykowany proces logistyczny z wyznaczonymi miejscami składowania i doręczeniami wyłącznie przez kuriera.
Dodatkowo powstałą specjalna strona internetowa dedykowana tej usłudze, gdzie znaleźć można najważniejsze informacje. Pszczelarze dowiadują się tam między innymi tego, że poczta oferuje "optymalne warunki przewozu: wentylowane opakowania, transport w temperaturze do 50 °C", a sam transport odbywa się także latem.
"Jako stowarzyszenie rekomendujemy transport pszczół za pośrednictwem Poczty Polskiej i wspieramy ją naszą wiedzą ekspercką, aby przewóz owadów odbywał się w sposób bezpieczny i efektywny, zapewniając ich sprawne doręczenie do pszczelarzy w całej Polsce" - czytamy w opinii Moniki Leleń, ekspertki Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Matek Pszczelich cytowanej na specjalnej stronie dotyczącej transportu pszczół.
Agata Jaroszewska