Nieruchomości Skarbu Państwa bardziej dostępne

Dziś została uruchomiona przeglądarka nieruchomości należących do Skarbu Państwa, która pozwala rolnikom na sprawdzenie, gdzie znajdują się państwowe grunty, które mógłby być użytkowane do produkcji rolnej - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda.

- Projekt - to centralny system informatyczny, którego dotychczas nie było. Po raz pierwszy system pozwala rolnikom sprawdzić, gdzie są wolne grunty, które należą do państwa, które z tych gruntów będą mogły być wykorzystane do produkcji rolnej. Ta przeglądarka zostaje udostępniona na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz na platformie eRolnik - mówił Puda.

- Udostępniamy rolnikom pełną wiedzę, bazę o działkach w Zasobie Rolnym Skarbu Państwa - zaznaczył minister.

Dodał, że obecnie w tym zasobie znajdują się grunty o powierzchni 1,4 mln ha, z czego ok. 200 tys. ha jest do rozdysponowania - czyli wolnych, z możliwością dzierżawy bądź zakupu w drodze przetargu.

Reklama

Jest to pierwszy taki przypadek, gdy rolnicy mają możliwość wglądu w bazę Zasobu i weryfikację "tego, co dzieje się na polu w stosunku do tego, co jest w mapach". Katalog pozwala jeszcze szybciej poszukiwać, a docelowo również pozyskiwać grunty rolne w postaci dzierżawy przy przetargów - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Dyrektor KOWR Małgorzata Gośniowska-Koli poinformowała, że pierwszym krokiem było wytworzenie funkcjonalności, która kataloguje zasoby państwowej ziemi. Dodała, że katalog podzielony jest na województwa, powiaty, gminy, co ułatwia poszukiwania. Można też zobaczyć, jakiej wielkości jest to działka, jaka jest jej forma własności oraz w jaki sposób została rozdysponowana.

"Do tej pory nie było wiadomo, jak rolnik może się orientować, co do posiadanych przez KOWR gruntów (...), było to trudne. Przeglądarka jest dużym ułatwieniem" - tłumaczyła dyrektor. Dodała, że przewidziane są kolejne etapy rozszerzania tego narzędzia.

Minister podkreślił, że inicjatywa "Więcej ziemi dla rolników", której wynikiem jest uruchomienie przeglądarki nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, jest elementem "Polskiego Ładu" i jest działaniem bardzo oczekiwanym przez rolników.

Ministerstwo Rolnictwa oraz KOWR planują II etap projektu. Docelowo, będą nowe funkcjonalności przeglądarki. Zostanie ona rozbudowana o prezentację graficzną na własnej platformie geolokalizacyjnej lub w oparciu o integrację z narzędziami takimi jak w geoportalu.

Dzięki takiej inicjatywie, wpisującej się również w inne aspekty wdrożeń w zakresie szerokiej informatyzacji wprowadzanej na Polską wieś, znacznie zostanie podniesiony komfort realizacji spraw urzędowych pozwalający rolnikom na zaoszczędzenie czasu - podkreślił resort rolnictwa. 

Nowa ustawa

Ustawę, który ma wzmocnić kontrolę nad prawidłowym gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa m.in. poprzez danie wojewodom narzędzi do sprawowania skuteczniejszego nadzoru nad realizacją zadań przez starostów, uchwalił dziś Sejm.

Nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami ma wzmocnić nadzór wojewodów nad czynnościami dotyczącymi gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa realizowanymi m.in. przez starostów, którzy wykonują te zadania jako zlecone przez administrację rządową.

Zgodnie z ustawą starostowie mają sporządzać plany wykorzystania zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, które będą zatwierdzane przez wojewodów. Wojewoda będzie mógł żądać od starostów i innych organów przekazania informacji o nieruchomościach państwowych. Będzie mógł też zobowiązać starostę do podejmowania określonych czynności dotyczących nieruchomości należących do zasobu Skarbu Państwa, a jeśli starosta ich nie wykona, będzie mógł sam podjąć te działania w imieniu Skarbu Państwa.

Starosta będzie miał obowiązek przekazania nieruchomości na żądanie wojewody lub ministra na wskazany we wniosku cel.

Ponadto w projekcie zrezygnowano z ustalania oraz ogłaszania standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych przez organ państwowy. Standardy mają być, podobnie jak w innych krajach, domeną środowiska zawodowego.

Według autorów ustawa ma odformalizować procedury uzyskiwania przez starostów zgody wojewody na dokonanie czynności prawnej dotyczącej nieruchomości SP. Jak uzasadniają, nowela znosi zbędne wymogi przedkładania operatu szacunkowego w przypadku wniosku o zgodę na zawarcie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia nieruchomości. Ponadto dookreśla koszty związane z korzystaniem z nieruchomości oddanych w trwały zarząd.

Nowe przepisy mają też ustabilizować sytuację prawną najemców, dzierżawców i podmiotów korzystających na podstawie użyczenia nieruchomości. Jak argumentuje MRTiP, obecnie wygaśnięcie trwałego zarządu pociąga za sobą rozwiązanie umów najmu, dzierżawy lub użyczenia, co niekorzystnie wpływa na prawa i obowiązki najemców, dzierżawców lub innych podmiotów, a według nowych przepisów nowy trwały zarządca będzie mógł wstąpić w stosunek cywilno-prawny nawiązany przez jego poprzednika, co powinno wpłynąć na stabilizację prawa najemców i dzierżawców.

Jak podkreślano podczas dyskusji nad nowymi przepisami w Sejmie, propozycje zyskały akceptację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Przedstawiając zmiany posłom, wiceminister rozwoju, technologii i pracy Anna Kornecka podkreśliła, że są one odpowiedzią na wnioski organów administracji rządowej i samorządowej oparte o praktykę stosowania przepisów, a zmiany w relacjach starosty i wojewody wynikają m.in. z raportów NIK. Podkreślała, że proponowane przepisy dotyczą stosunkowo niewielkiego zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, który stanowi około kilku procent całego zasobu państwowego. Nie dotyczą natomiast gruntów leśnych, rolnych lub zajętych przez wody, czyli większej części zasobów nieruchomości SP.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | Ziemia | polskie rolnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »