NIK kontra TBS

Uzależnianie naboru klientów od wkładu na budowę czynszówek i zła polityka kredytowa - to główne zarzuty jakie stawia Towarzystwom Budownictwa Społecznego Najwyższa Izba Kontroli.

Uzależnianie naboru klientów od wkładu na budowę czynszówek i zła polityka kredytowa - to główne zarzuty jakie stawia Towarzystwom Budownictwa Społecznego Najwyższa Izba Kontroli.

TBS-y to spółdzielnie, które budują tanie mieszkania dla mniej zamożnej części społeczeństwa. W zamian dostają tanie kredyty i ulgi podatkowe od państwa. Kontrolą objęto 30 towarzystw czyli 12% wszystkich istniejących TBS-ów.

Wiceprezes NIK-u Jacek Jezierski mówił, że 70% pieniędzy TBS-ów pochodziło z kredytu mieszkaniowego, a 30% powinny stanowić ich środki własne lub gminne. Nie mając tych pieniędzy, Towarzystwa wymagały od najemców przedpłat finansowych. "Wykluczało to podstawowe założenie polityki mieszkaniowej. Z tych lokali nie mogli skorzystać ludzie biedniejsi" - powiedział Jezierski. Oczywiście wyniki kontroli NIK-u nie świadczą o tym, że budownictwo czynszowe w Polsce się nie sprawdza.

Reklama

"TBS-y wybudowały ponad 10 tysięcy mieszkań i o tej liczbie nie należy zapominać" - mówił Jacek Jezierski. Jednak okazuje się, że samo budowanie to nie wszystko - trzeba jeszcze mieszkania udostępnić niezbyt zamożnym. Z tym jednak, bywało różnie - podczas kontroli, NIK dopatrzył się towarzystw, które oddawały czynszówki prominentom, a tych dochody wcale nie były małe. TBS w Gorzowie oddawał po niskich cenach mieszkania osobom, które nie były zameldowane w mieście - jest to sprzeczne z przepisami. W Płocku natomiast, mieszkania dostawały osoby "zasłużone". Podobnie działało towarzystwo w Starachowicach. Jeśli chodzi o Warszawę - żaden z TBS-ów nie zasługuje na to miano, budując mieszkania na zasadach komercyjnych, czyli na sprzedaż.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | NIK | kontra | kontr | tanie | TBS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »