Niższe ceny maksymalne i wyższe limity zużycia prądu w 2023 r. Rząd szykuje nowelizację
Podniesienie limitu zużycia prądu dla gospodarstw domowych objętego zamrożeniem ceny oraz obniżenie ceny energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego i firm z sektora MŚP – takie zmiany w ustawie wprowadzającej tarczę energetyczną planuje rząd. Nie znamy jednak szczegółów, ponieważ treść projektu ustawy nie została jeszcze opublikowana. Zmiany mają zostać wprowadzone przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.
Zużycie prądu i ceny energii elektrycznej po nowemu? Wskazuje na to fakt, że w piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o planach rządu na zmianę ustawy, na mocy której zamrożone zostały ceny energii elektrycznej. Na ten moment treść projektu nie została podana do publicznej wiadomości, wiadomo jednak o jego głównych założeniach.
Zmiana ustawy, za którą odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że limit zużycia prądu, dla którego jego cena będzie na zamrożonym poziomie, będzie wyższy niż obecnie. Dziś wynosi on dla gospodarstw domowych 2MWh rocznie. Wyższe wartości obowiązują dla gospodarstw, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami (2,6 MWh) oraz zamieszkiwanych przez rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny lub rolników (3 MWh).
Na zużytą ponad limit energię też obowiązuje limit - w 2023 roku maksymalna cena prądu to 693 zł za MWh, a więc odpowiednio 69,3 grosze za każdy 1 kWh prądu zużyty ponad limit. Jest to kwota netto, do której doliczany jest podatek VAT i akcyza. Łącznie więc koszt jednego 1 kWh zużytego ponad limit wynosi ok. 86 groszy brutto (dokładnie 0,8585 zł/kWh).
"Celem jest objęcie szerszym wsparciem odbiorców w gospodarstwach domowych poprzez podwyższenie podstawowego limitu zużycia energii elektrycznej objętego mrożeniem ceny. Dodatkowo, zmiana przewiduje obniżenie ceny maksymalnej energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego, małych i średnich przedsiębiorstw oraz niektórych podmiotów użyteczności publicznej" - czytamy w opisie projektu ustawy.
Oznacza to więc, że również samorządowcy i przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymają niższe ceny energii. Obecnie płacą oni 785 zł za MWh.
"Projekt regulacji zakłada ponadto wprowadzenie w 2023 r. dla dużych podmiotów z sektora węglowego systemu składki solidarnościowej polegającego na:
- wdrożeniu mechanizmu określenia podmiotów, które uzyskały w 2022 r. nieuzasadnione nadmierne dochody, w nawiązaniu do klasyfikacji UE opisaną w rozporządzeniu Rady UE nr 2022/1854;
- obowiązku odprowadzenia na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny nadmiarowych dochodów, osiągniętych w 2022 r. w wyniku prowadzenia działalności w sektorze węgla;
- określeniu zasad przekazywania składki solidarnościowej przez wskazanych w regulacji przedsiębiorców;
- wprowadzeniu rozwiązań nadzoru i kontroli wykonania obowiązków;
- utrzymaniu i wzmocnieniu mechanizmu wsparcia odbiorców wrażliwych i istotnych dla gospodarki." - głosi także opis projektu.
Zwróciliśmy się do resortu klimatu i środowiska o podanie dokładniejszych informacji na temat planowanego podniesienia limitów zużycia energii oraz obniżenia ceny energii dla wybranych odbiorców. Rząd zakłada przyjęcie zmian w III kwartale 2023 roku.