Norwegia z rekordowymi dochodami z ropy i gazu w 2022 r.

Norwegia uzyskała w zeszłym roku rekordowe dochody z ropy i gazu, po tym jak inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost cen energii na świecie - wynika z oficjalnych danych opublikowanych w poniedziałek przez Norweski Urząd Statystyczny (SSB).

Według szacunków urzędu, Norwegia zarobiła 1,5 biliona koron (około 140 miliardów dolarów) ze sprzedaży ropy i gazu. Według SSB był to "zdecydowanie najwyższy wynik w historii statystyk", a przy tym prawie trzykrotnie wyższy niż 498 mld koron uzyskanych w 2021 roku.

Po tym, jak Rosja zmniejszyła w 2022 r. dostawy gazu ziemnego, Norwegia stała się największym europejskim dostawcą surowca, a jej dochody rosły w efekcie rekordowo wysokich europejskich cen gazu w miesiącach letnich, które od tego czasu spadły.

Państwo norweskie czerpie dochody z krajowych zasobów ropy i gazu poprzez podatki nakładane na firmy naftowe, swoje bezpośrednie udziały w polach naftowych i gazowych oraz infrastrukturze, a także z dywidend wypłacanych przez giganta energetycznego Equinor, w którym ma 67 proc. udziałów.

Reklama

Norwegia przeznaczy ponad 7 mld dolarów na pomoc Ukrainie

Wyjątkowo wysokie dochody sprawiły, że Norwegia zyskała miano "spekulanta wojennego", które Oslo stanowczo odrzuca. Przypomnijmy, że Norwegia zadeklarowała pomoc cywilną i wojskową dla Ukrainy w wysokości 75 miliardów koron (ponad 7 miliardów dolarów) w ciągu najbliższych pięciu lat (2023-2027), czyli 15 miliardów koron rocznie (około 1,4 miliarda dolarów).

Tłum. i oprac. APG

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | surowce energetyczne | ropa naftowa | gaz ziemny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »