Nowa funkcja mObywatela. Dokument podpiszesz bez wychodzenia z domu

Nowa funkcja w mObywatelu. Od wtorku (25.02) Polacy korzystający z rządowej aplikacji mogą podpisywać dokumenty i oświadczenia, które trafiają do urzędów lub innych instytucji państwowych. Oficjalnie potwierdziło to Ministerstwo Cyfryzacji. Resort wskazuje jednak, że lepiej przygotować wcześniej specjalny plik w formacie PDF. "Jego maksymalna wielkość to 10 MB, a za jednym razem można podpisać w aplikacji jeden dokument" - czytamy w komunikacie.

Użytkownicy aplikacji mObywatel od wtorku (25.02) mogą korzystać z zupełnie nowej funkcji, która pomoże im w jeszcze sprawniejszym załatwianiu spraw urzędowych. Ministerstwo Cyfryzacji wydało specjalny komunikat na temat usługi "Podpisz dokument". Resort wyjaśnił, jak korzystać z udogodnienia. 

"W aplikacji można teraz podpisać e-dowodem dowolny dokument w postaci PDF. Wymagany jest moduł NFC w telefonie i oczywiście aktywny certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie wraz z ustalonym do niego kodem PIN. Wszystkim, którzy planują wymianę dowodu osobistego, warto przy tym przypomnieć, że potrzebują zawnioskować o wgranie tego certyfikatu do e-dowodu, kiedy wyrabiają nowy dokument, żeby móc w pełni korzystać z jego możliwości" - wyjaśnił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 

Reklama

Nowa funkcja w mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że Polacy korzystający z aplikacji mObywatel i mający elektroniczny dowód osobisty mogą już od 25 lutego korzystać z zupełnie nowej usługi. Mowa o opcji "Podpisz dokument". Usługa ta pozwala na podpisywanie oświadczeń lub innych dokumentów kierowanych np. do urzędu lub instytucji państwowej. 

Jak wyjaśnia Polska Agencja Prasowa, podpis osobisty z e-dowodu jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną. Oznacza to, że w ten sposób można podpisać wniosek, oświadczenie, lub inny rodzaj dokumentu kierowany do urzędu lub instytucji państwowej i przesłać go np. za pośrednictwem poczty elektronicznej. 

Niemniej nowa funkcja w mObywatelu w przypadku kontaktu z podmiotami prywatnymi, jak firmy, czy organizacje niepubliczne, wymaga wcześniejszego ustalenia. Kluczowe jest upewnienie się, iż dany podmiot honoruje ten rodzaj podpisu. W przeciwnym razie może on być nieważny. Jak dokładnie wygląda proces podpisywania dokumentów w ramach nowej usługi? 

W mObywatelu podpiszesz dokument

Co ważne, nowa usługa w mObywatelu sama przeprowadza użytkownika spełniającego warunki do korzystania z niej przez cały proces. Wystarczy wykonywać kolejne polecenia ze strony aplikacji. Niemniej Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że warto wcześniej przygotować plik do podpisu w formacie PDF. 

Jego maksymalna wielkość to 10 MB, a za jednym razem można podpisać w aplikacji jeden dokument. Następnie należy przygotować e-dowód, 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) oraz włączyć NFC w telefonie. Dla poprawy łączności z e-dowodem zaleca się zdjęcie z telefonu etui lub innych akcesoriów ochronnych. Samo podpisanie dokumentu polega w pierwszym kroki na otwarciu usługi "Podpisz dokument". Po wykonywaniu poleceń widocznych na ekranie, aplikacja mObywatel poprosi o dodanie dokumentu do podpisu. 

Kolejny krok to wpisanie 6-cyfrowego numeru CAN e-dowodu, który widoczny jest w prawym dolnym rogu dokumentu na stronie ze zdjęciem. Następnie należy wpisać 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2). Kod ten ustalany jest w urzędzie przez właściciela dokumentu w trakcie odbioru e-dowodu. W następnym kroku aplikacja poprosi o przyłożenie e-dowodu do tylnej ściany telefonu, gdzie znajduje się moduł NFC. W tym momencie odbywa się składanie podpisu osobistego z e-dowodu na dokumencie PDF. 

Już po zakończeniu wszystkich czynności użytkownik aplikacji mObywatel korzystające z nowej funkcji może albo otworzyć dokument albo go zapisać. Ważne, aby na tym etapie zapisać dokument w pamięci swojego urządzenia, ponieważ podpisane dokumenty nie są przechowywane w aplikacji mObywatel. Dla użytkowników urządzeń z systemem iOS zapisanie dokumentu w pamięci urządzenia nastąpi automatycznie.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | dokument | Ministerstwo Cyfryzacji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »