Ponad 3,3 mln Polaków będzie musiało odwiedzić urząd gminy. Część nawet o tym nie wie
Jak podaje businessinsider.com.pl ponad 3,3 mln Polaków będzie miało do załatwienia w 2025 roku ważną urzędową sprawę. Konieczna będzie wizyta w urzędzie gminy. Część osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z obowiązku. Za jego niedopełnienie grozi wysoka grzywna.
Z danych Ministerstwa Cyfryzacji przekazanych businessinsider.com.pl wynika, że w 2025 roku ważność straci około 3 mln 371 tys. dowodów osobistych. W związku z tym ich posiadacze będą musieli wyrobić nowy dokument.
Czytaj także: Wgrywają certyfikaty do dowodów osobistych. Polacy nawet o tym nie wiedzą
"Jest to najwyższa liczba od lat. W 2025 r. obowiązek wymiany dowodu osobistego dotyczy m.in. sporej grupy osób urodzonych w 1997 r., które w 2015 r. wyrabiały ten dokument po raz pierwszy. Osoby urodzone 1987 r., również czeka wymiana dowodu [...]" - podaje businessinsider.com.pl.
Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat. Dokument trzeba wyrobić ponownie w przypadku jego utraty lub zmiany nazwiska. Za wydanie dowodu osobistego nie pobiera się żadnej opłaty, ale obywatel ponosi koszty zdjęć do dokumentu. Muszą one spełniać określone w przepisach wymagania.
- Zdjęcie powinno być aktualne.
- Na zdjęciu nie można mieć nakryć głowy, okularów z ciemnymi szkłami oraz żadnych innych akcesoriów utrudniających rozpoznanie.
- Zdjęcie musi przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków.
- Twarz powinna zajmować 70-80 proc. powierzchni zdjęcia.
- Osoba fotografowana musi mieć naturalny wygląd twarzy (nie może się np. szeroko uśmiechać) i mieć zamknięte usta.
- Tło zdjęcia musi być białe i jednolite.
Osoby z wadami wzroku mogą mieć na zdjęciu okulary korekcyjne pod warunkiem, że oprawki nie zasłaniają brwi, a soczewki nie odbijają światła. Okulary z ciemnymi szkłami są dozwolone pod warunkiem dołączenia do wniosku orzeczenia o niepełnosprawności. Na zdjęciach do dowodu nie można mieć kolorowych soczewek kontaktowych. Wąsy i broda są dozwolone, jeśli nie utrudniają identyfikacji.
Wniosek o dowód osobisty można złożyć przez internet, ale do urzędu i tak trzeba iść, żeby złożyć wzór podpisu i odbić odcisk palca. Od listopada 2021 odcisk palca znajduje się w warstwie elektronicznej dowodu. Nie widać go na dokumencie. Podczas wizyty w urzędzie trzeba mieć ze sobą stary dowód. Zasada ta nie obowiązuje osób, które utraciły dokument.
Wyrobienie dowodu osobistego jest obowiązkowe. Brak ważnego dokumentu jest wykroczeniem karanym grzywną wynoszącą nawet 5 tys. zł.