Nowe dane z polskiego przemysłu. Odczyt dużo słabszy od oczekiwań
Główny Urząd Statystyczny podał dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa w lipcu 2024 r. wzrosła o 4,9 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,3 proc. - podał GUS. Analitycy tymczasem spodziewali się wzrostu produkcji w lipcu o 7,5 proc. rdr. Pojawiały się nawet jeszcze bardziej optymistyczne prognozy.
Produkcja przemysłowa w lipcu 2024 r. wzrosła o 4,9 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu wzrost produkcji przemysłowej wyniósł (rok do roku) 0,3 proc. Polski przemysł nie wraca do wyższej aktywności w tempie, na jakie liczyli ekonomiści.
GUS podał też dane o tak zwanej inflacji producenckiej, czyli PPI. Ceny produkcji przemysłowej w lipcu 2024 r. spadły rdr o 4,8 proc., w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się. Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły w lipcu o 5,0 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.
Według wstępnych danych w lipcu br., w stosunku do lipca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (o 18,7 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 9,1 proc.), w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 5,2 proc.).
O gorszym od oczekiwań początku III kwartału w polskim przemyśle piszą na platformie X analitycy ING BSK. Ich zdaniem, słabość popytu na wyroby polskiego przemysłu zdominowała pozytywny efekt statystyczny (2 dni robocze więcej r/r).