Nowe taryfy na prąd zatwierdzone. PGE oszacowała swoją stratę, to setki milionów

Polska Grupa Energetyczna (PGE) oszacowała, że jej strata na taryfie G w drugim półroczu 2024 roku ma wynieść ok. 550 mln zł. To efekt zatwierdzenia przez URE ceny sprzedaży energii elektrycznej na średnio 623 zł zł netto za MWh. Spółka zaznaczyła, że to "istotnie niższa kwota" w porównaniu z poprzednią taryfą.

PGE przypomniała w komunikacie, że 28 czerwca Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził cenę sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców w grupach taryfowych G na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. dla spółki PGE Obrót na poziomie średnio 623 zł za MWh (cena bez podatku od towarów i usług oraz bez podatku akcyzowego).

PGE: Zatwierdzona cena prądu jest istotnie niższa

Koncern zwrócił uwagę, że zatwierdzona cena sprzedaży energii elektrycznej jest "istotnie niższa w stosunku do taryfy zatwierdzonej w grudniu 2023 r., która miała obowiązywać w całym 2024 r." Skutkowała ona utworzeniem przez PGE Obrót rezerwy na umowy rodzące obciążenia.

Reklama

"(...) Po analizach opartych o prognozy dla całego okresu taryfowego 1 lipca 2024 - 31 grudnia 2025, spółka informuje o braku konieczności zawiązania w PGE Obrót S.A. dodatkowej rezerwy na umowy rodzące obciążenia z zastrzeżeniem, że dla II półrocza 2024 r. szacowana jest strata na taryfie G w wysokości około 550 mln zł - ponad wysokość wskazanej wyżej rezerwy" - poinformowano.

Dodano, że analizowany będzie wpływ wyżej wymienionego zdarzenia na skonsolidowane wyniki Grupy PGE.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PGE Polska Grupa Energetyczna SA | ceny prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »