Obniżka stóp nie sprzyja oszczędzającym. Oprocentowanie lokat spadło [RANKING]
Obniżka stóp procentowych z września ucieszyła kredytobiorców - bo oznacza niższe raty. Ale dla oszczędzających to gorsza wiadomość. Pod koniec września większość banków oferuje już niżej oprocentowane lokaty niż jeszcze miesiąc temu. Jest za to gratka - w jednym z banków da się znaleźć produkt z oprocentowaniem wyższym, niż najnowszy odczyt inflacji.
Na początku września Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. Obniżenie stóp to dobra wiadomość dla spłacających zobowiązania, z kolei gorsza dla oszczędzających. Wszystko dlatego, że od wysokości stóp procentowych zależą obecnie wysokości wskaźników, na podstawie których banki proponują oprocentowanie zarówno kredytów, jak i lokat czy kont oszczędnościowych. Im wyższe stopy, tym wyższe wskaźniki - a więc większe koszty pożyczek i większe zwroty z oszczędzania.
Efekt wrześniowej obniżki już widać w ofertach banków. Obecnie oferowane lokaty są niżej oprocentowane niż produkty oferowane w sierpniu, gdy przygotowaliśmy poprzedni ranking lokat.
Wystarczy porównać najlepsze lokaty z 15 sierpnia z obecnie najkorzystniejszymi produktami. Spośród lokat niepowiązanych z inwestycjami, aż pięć było oprocentowanych na 8 lub więcej procent w skali roku. Pod koniec września już tylko jeden bank oferuje taką lokatę. Chodzi o lokatę dla nowych klientów Banku Nowego. Produkt o nazwie NOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT jest oprocentowany na 8,6 proc. w skali roku. Oszczędności w maksymalnej kwocie 10 tys. zł można zdeponować na tej lokacie na jeden miesiąc.
Co ciekawe, to oprocentowanie wyższe niż obecny poziom inflacji. Według najnowszego odczytu, z piątku 29 września, inflacja we wrześniu w Polsce wyniosła 8,2 proc. w skali roku.
Warto jednak pamiętać, że oszczędności z lokat są obciążone tzw. podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych. Od odsetek z lokaty zapłacimy więc podatek w wysokości 19 procent.
W zestawieniu, które przygotowaliśmy pod koniec września, uwzględniliśmy lokaty, na których oszczędzanie nie wiąże się z lokowaniem środków w funduszu inwestycyjnym. Z tego względu w rankingu nie uwzględniliśmy oprocentowanej na 10 proc. w skali roku Lokaty Inwestycyjnej Pekao. Najlepsze dwadzieścia ofert wraz z warunkami zamieściliśmy w poniższej tabeli. Można dzięki niej porównać:
- wysokość oprocentowania (w skali roku),
- długość lokaty,
- minimalne i maksymalne kwoty depozytów,
- warunki dotyczące posiadania konta w danym banku.
Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Dwadzieścia lokat z najwyższym oprocentowaniem prezentujemy w rankingu:
Jak widać w tabeli, w większości banków trzeba posiadać konto, aby skorzystać z oferty lokat. Ale są wyjątki. BFF, Inbank i VeloBank nie mają takiego wymagania.
Niektóre oferty są także tylko dla nowych klientów. Tak jest np. w przypadku kilku najwyżej oprocentowanych lokat, w tym zwycięzcy rankingu. Z ofert z najwyższym oprocentowaniem, z których mogą skorzystać dotychczasowi klienci, można wyróżnić Lokatę Plus Toyota Banku na trzy miesiące. Jest ona oprocentowana na 7 proc. w skali roku.
Na tyle samo była oprocentowana Lokata z Żubrem Banku Pekao, oferowana do 30 września. Z informacji, które uzyskała Interia przed publikacją rankingu wynikało, że oferta zostanie przedłużona. Rzeczywiście, w ofercie banku pojawiła się oferta "Lokuj z Żubrem II", również z oprocentowaniem na 7 proc. w skali roku. Zaktualizowaliśmy więc ranking o ten produkt.
Wysokość oprocentowania lokat w dalszych miesiącach może się zmieniać. Wszystko będzie zależało od kolejnej decyzji RPP o stopach procentowych. W przypadku kolejnej obniżki, można spodziewać się, że oprocentowanie lokat znowu spadnie.
Niedawno jednak prezes banku centralnego i przewodniczący Rady, Adam Glapiński, wskazywał, że przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych "znacząco się zawęziła". Więcej o wypowiedzi Glapińskiego pisaliśmy w tym artykule.