Obniżka stóp nie sprzyja oszczędzającym. Oprocentowanie lokat spadło [RANKING]

Obniżka stóp procentowych z września ucieszyła kredytobiorców - bo oznacza niższe raty. Ale dla oszczędzających to gorsza wiadomość. Pod koniec września większość banków oferuje już niżej oprocentowane lokaty niż jeszcze miesiąc temu. Jest za to gratka - w jednym z banków da się znaleźć produkt z oprocentowaniem wyższym, niż najnowszy odczyt inflacji.

Na początku września Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. Obniżenie stóp to dobra wiadomość dla spłacających zobowiązania, z kolei gorsza dla oszczędzających. Wszystko dlatego, że od wysokości stóp procentowych zależą obecnie wysokości wskaźników, na podstawie których banki proponują oprocentowanie zarówno kredytów, jak i lokat czy kont oszczędnościowych. Im wyższe stopy, tym wyższe wskaźniki - a więc większe koszty pożyczek i większe zwroty z oszczędzania.

Reklama

Spadło oprocentowanie lokat. Ale jest gratka wśród ofert

Efekt wrześniowej obniżki już widać w ofertach banków. Obecnie oferowane lokaty są niżej oprocentowane niż produkty oferowane w sierpniu, gdy przygotowaliśmy poprzedni ranking lokat. 

Wystarczy porównać najlepsze lokaty z 15 sierpnia z obecnie najkorzystniejszymi produktami. Spośród lokat niepowiązanych z inwestycjami, aż pięć było oprocentowanych na 8 lub więcej procent w skali roku. Pod koniec września już tylko jeden bank oferuje taką lokatę. Chodzi o lokatę dla nowych klientów Banku Nowego. Produkt o nazwie NOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT jest oprocentowany na 8,6 proc. w skali roku. Oszczędności w maksymalnej kwocie 10 tys. zł można zdeponować na tej lokacie na jeden miesiąc.

Co ciekawe, to oprocentowanie wyższe niż obecny poziom inflacji. Według najnowszego odczytu, z piątku 29 września, inflacja we wrześniu w Polsce wyniosła 8,2 proc. w skali roku. 

Warto jednak pamiętać, że oszczędności z lokat są obciążone tzw. podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych. Od odsetek z lokaty zapłacimy więc podatek w wysokości 19 procent.

Ranking najlepszych ofert lokat

W zestawieniu, które przygotowaliśmy pod koniec września, uwzględniliśmy lokaty, na których oszczędzanie nie wiąże się z lokowaniem środków w funduszu inwestycyjnym. Z tego względu w rankingu nie uwzględniliśmy oprocentowanej na 10 proc. w skali roku Lokaty Inwestycyjnej Pekao. Najlepsze dwadzieścia ofert wraz z warunkami zamieściliśmy w poniższej tabeli. Można dzięki niej porównać:

  • wysokość oprocentowania (w skali roku),
  • długość lokaty,
  • minimalne i maksymalne kwoty depozytów,
  • warunki dotyczące posiadania konta w danym banku.

Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Dwadzieścia lokat z najwyższym oprocentowaniem prezentujemy w rankingu:

Najlepsze lokaty bankowe. WRZESIEŃ 2023

Jak widać w tabeli, w większości banków trzeba posiadać konto, aby skorzystać z oferty lokat. Ale są wyjątki. BFF, Inbank i VeloBank nie mają takiego wymagania.

Niektóre oferty są także tylko dla nowych klientów. Tak jest np. w przypadku kilku najwyżej oprocentowanych lokat, w tym zwycięzcy rankingu. Z ofert z najwyższym oprocentowaniem, z których mogą skorzystać dotychczasowi klienci, można wyróżnić Lokatę Plus Toyota Banku na trzy miesiące. Jest  ona oprocentowana na 7 proc. w skali roku.

Pekao przedłuży ofertę

Na tyle samo była oprocentowana Lokata z Żubrem Banku Pekao, oferowana do 30 września. Z informacji, które uzyskała Interia przed publikacją rankingu wynikało, że oferta zostanie przedłużona. Rzeczywiście, w ofercie banku pojawiła się oferta "Lokuj z Żubrem II", również z oprocentowaniem na 7 proc. w skali roku. Zaktualizowaliśmy więc ranking o ten produkt. 

Co dalej z oprocentowaniem lokat?

Wysokość oprocentowania lokat w dalszych miesiącach może się zmieniać. Wszystko będzie zależało od kolejnej decyzji RPP o stopach procentowych. W przypadku kolejnej obniżki, można spodziewać się, że oprocentowanie lokat znowu spadnie. 

Niedawno jednak prezes banku centralnego i przewodniczący Rady, Adam Glapiński, wskazywał, że przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych "znacząco się zawęziła". Więcej o wypowiedzi Glapińskiego pisaliśmy w tym artykule.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »