Ogrzewanie domu olejem opałowym. Ile kosztuje w tym roku, czy są problemy z jego zakupem?

Ogrzewanie domu olejem opałowym to alternatywa dla innych źródeł ciepła, która jest praktycznie bezobsługowa. Niestety jednak w tym roku ceny oleju mogą znacznie zniechęcać do montażu pieców na olej opałowy. Ile kosztuje olej opałowy w 2023? Gdzie go kupić?

Ogrzewanie domu olejem opałowym - czy to się opłaca?

Olej opałowy inaczej nazywany olejem grzewczym powstaje w drodze destylacji ropy naftowej i z powodzeniem może być wykorzystywany w instalacjach grzewczych. Podobnie, jak gaz i inne paliwa stałe, ogrzewanie domu z jego udziałem, jest praktycznie bezobsługowe. To, co wyróżnia go na tle innych paliw stałych, to również duża dostępność w sklepach, zwłaszcza przed sezonem grzewczym.

Koszt ogrzewania domu olejem opałowym niestety, ze względu na ceny paliw, jest obecnie stosunkowo wysoki. Jak wynika z obliczeń muratordom.pl roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 poddanego termomodernizacji do standardu WT 2017 z zapotrzebowaniem na ciepło 80 kWh/m2/rok wraz z kosztami przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny w II kwartale 2023 roku dla oleju opałowego wynosi 9940 zł.

Dla porównania:

●      ogrzewanie pompą ciepła powietrzną w taryfie H12 szacowane jest na 6710 zł za rok,

●      ogrzewanie drewnem opałowym ze sprawnością kotła 64 proc. na 7590 zł,

Reklama

●      ogrzewaniem pelletem na 6820 zł za rok,

●      ogrzewanie domu gazem ziemnym 5700,

●      ogrzewanie domu ogrzewaniem elektrycznym (taryfa nocna G12w) to koszt aż 18030 zł za rok.

Gdzie można kupić olej opałowy?

Sprzedażą oleju opałowego na potrzeby grzewcze zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane firmy. Zakup paliwa jest z kolei możliwy dopiero po dokonaniu rejestracji pieca na olej opałowy w urzędzie skarbowym. Rejestracji można dokonać drogą elektroniczną, tradycyjnie w placówce urzędu skarbowego, jak i poprzez pełnomocnika. Ponadto wszystkie zmiany, takie jak likwidacja lub wymiana kotła, także podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu.

Dopiero po zgłoszeniu i dostaniu indywidualnego numeru identyfikacji, możliwy jest zakup oleju. W przypadku, gdy dana osoba nie dysponuje indywidualnym numerem identyfikacji z urzędu skarbowego, wówczas sprzedawca jest zobowiązany odmówić sprzedaży oleju.

Ile kosztuje olej opałowy?

Ceny za olej opałowy różnią się od siebie w zależności od jego rodzaju oraz miejsca zakupu. Obecnie cena galonu oleju opałowego wynosi 3,14 dolarów amerykańskich, co daje ok. 13,65 zł.

Ile zapłacimy za olej opałowy w sklepie? 200 litrów oleju Term Oil 5 kupimy już od 2050 zł. 205 litrów oleju Orlen Iterm 6 mb kosztuje z kolei w granicach 2500-3500 zł.

Od czego zależą ceny oleju opałowego?

Ceny oleju opałowego uzależnione są od cen ropy naftowej na rynkach międzynarodowych. Jeżeli cena ta wzrasta, wówczas rośnie też cena oleju grzewczego. Na cenę oleju wpływ ma także sezonowość. W okresie grzewczym, gdy popyt na olej rośnie, naturalnie rośnie też jego cena. Na ostateczny koszt oleju opałowego wpływ mają także podatki, marża producentów, akcyza, opłata paliwowa oraz podatek VAT.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewanie | olej opałowy | ceny opału
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »