Opłata za jednorazowe foliówki przyniosła imponujące efekty. Zużycie spadło drastycznie
Opłata recyklingowa, wprowadzona w październiku 2017 r. i modyfikowana w kolejnych latach, skutkowała radykalnym zmniejszeniem zużycia jednorazowych toreb foliowych - informują wiadomoscihandlowe.pl. Konsumenci zaczęli przestawiać się na inne opakowania i w rezultacie zamiast średnio 300 sztuk toreb rocznie na osobę, wykorzystują teraz zaledwie ułamek tej liczby.
Jak informuje w komunikacie Minsterstwo Klimatu i Środowiska, regulacje zapewniające, aby lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie były oferowane za darmo w jednostkach handlowych, przyjęte w październiku 2017 r. i następnie podyfikowane, przyczyniły się do radykalnego zmniejszenia zużycia tych opakowań.
"Przed wprowadzeniem regulacji roczne zużycie toreb na zakupy z tworzywa sztucznego (wszystkich grubości) na mieszkańca zostało oszacowane na około 300 sztuk. W wyniku wprowadzenia opłaty recyklingowej zużycie lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego w 2018 r. zostało obliczone na ok. 9 sztuk na mieszkańca.
Od 1 września 2019 r. obowiązek pobierania opłaty recyklingowej dotyczył także toreb grubszych od lekkich. W tym roku zużycie lekkich oraz pozostałych (powyżej 50 mikrometrów) toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, które zostały objęte opłatą recyklingową, zostało sprawozdane na poziomie odpowiednio 8,75 oraz 16,44 sztuki na mieszkańca.
W odniesieniu do zużycia toreb pozostałych na poziomie 16,44 sztuki na mieszkańca należy mieć na uwadze, że jest to zużycie roczne, a opłata recyklingowa na te torby zaczęła obowiązywać dopiero 1 września 2019 r." - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Organ jest zdania, że w związku ze znaczącym ograniczeniem zużycia toreb na zakupy z tworzywa sztucznego w pewnym stopniu zwiększyło się wykorzystanie toreb alternatywnych - tekstylnych wielokrotnego użycia, papierowych czy biodegradowalnych.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Pozostaje kwestia toreb bardzo lekkich, typu "zrywka", o grubości do 15 mikrometrów, które zgodnie z dyrektywą 2015/720 zostały wyłączone z obowiązkowej opłaty w jednostkach handlowych. Dane na temat toreb bardzo lekkich nie są gromadzone.
"Celem wprowadzonej regulacji było zmniejszenie zużycia lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Zużycie tych toreb zostało znacząco zmniejszone i w pierwszym roku obowiązywania opłaty recyklingowej wyniosło ok. 9 sztuk na mieszkańca. W związku z powyższym cel regulacji został osiągnięty i należy ocenić ją pozytywnie" - relacjonuje MKiŚ.