Reklama

OPZZ chce 2 tysiące złotych płacy minimalnej!

Niestety w ostatnich latach płaca minimalna rośnie coraz wolniej. W 2012 roku zwiększyła się ona o 114 zł, w 2013 o 100 zł, w 2014 o 80 zł, w bieżącym roku o 70 zł. Teraz dowiadujemy się, że w przyszłym roku może ona wzrosnąć o zaledwie 32 zł - wyliczają przedstawiciele OPZZ. - Wciąż słyszymy od rządu o szybkim wzroście PKB, a tymczasem nie przekłada się on na poprawę sytuacji najmniej zarabiających pracowników - przekonują związkowcy.

- Warto też pamiętać, że coraz więcej pracujących otrzymuje wynagrodzenie niższe niż ustawowo określona płaca minimalna. Według danych GUS już około 1,3 mln pracowników osiąga dochody nie przekraczające ustawowo wyznaczonego minimalnego wynagrodzenia - zwraca uwagę Piotr Szumlewicz z biura prasowego OPZZ.

Rośnie liczba osób zatrudnionych w ramach umów cywilno-prawnych, których nie obejmują żadne standardy płacowe. Od blisko dwóch lat domagamy się wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej obowiązującej dla wszystkich rodzajów umów, a tymczasem wciąż znajdujemy ogłoszenia, w których pracodawcy oferują 3-4 zł za godzinę pracy.

Reklama

W tej sytuacji domagamy się znacznego podwyższenia miesięcznej płacy minimalnej. Uważamy, że płaca minimalna powinna wynosić przynajmniej 50 proc. średniego wynagrodzenia. Ten postulat pojawił się też na naszej manifestacji, która odbyła się 18 kwietnia w Warszawie. Zresztą wsparcie dla tej propozycji wyraził już w 2009 roku rząd koalicji PO-PSL w ramach paktu antykryzysowego. Niestety później zapomniał o swoich obietnicach - tłumaczy OPZZ.

Prognozowane przez ministerstwo pracy i polityki społecznej przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w bieżącym roku wynosi 3959 zł. Oznacza to, że minimalne wynagrodzenie już teraz powinno być na poziomie około 1980 zł. W przyszłym roku płaca minimalna powinna zaś wynieść co najmniej 2000 zł - twierdzą przedstawiciele związku.

- Jednocześnie rząd powinien w trybie pilnym wprowadzić minimalną płacę godzinową wysokości co najmniej 12 zł brutto. Najwyższy czas na odśmieciowienie polskiego rynku pracy - postulują związkowcy.

Piotr Szumlewicz, biuro prasowe OPZZ

Pobierz darmowy: PIT 2014

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »