PAIH: Zespół ds. wsparcia biznesu polsko-ukraińskiego będzie koordynować relokację firm z Ukrainy

Polska Agencja Inwestycji i Handlu powołała zespół ds. wsparcia biznesu polsko-ukraińskiego, który będzie koordynować relokację firm działających na Ukrainie - przekazała Agencja. Grupa ma też pomóc w znalezieniu nowych rynków zbytu dla produktów dotąd eksportowanych gównie na wschód.

Jak przekazano w poniedziałkowej informacji Polskiej Agencji Informacji i Handlu, celem prac zespołu ds. wsparcia biznesu polsko-ukraińskiego jest monitorowanie sytuacji na Ukrainie. "Powołana przez PAIH grupa zajmie się identyfikacją ryzyk mogących mieć wpływ na funkcjonowanie polskich firm działających do tej pory na terytorium Ukrainy" - wskazano. Dodano, że zespół wsparcia podejmie działania, których celem jest "zminimalizowanie następstw dla biznesu spowodowanych wojną na Ukrainie".

Wsparcie

"Świadomi skali konsekwencji dla firm, zarówno ukraińskich jak i np. polskich eksportujących na Ukrainę, podjęliśmy działania mające na celu ich wsparcie" - stwierdził, cytowany w informacji, minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Dodał, że istotne jest, by pomóc przedsiębiorcom w podtrzymywaniu funkcjonowania ich biznesów. - W ten sposób pomożemy ograniczyć ekonomiczne straty spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę - powiedział.

Reklama

PAIH ma pomóc m.in. w relokacji przedsiębiorstw prowadzących "działalność operacyjną lokalnie na Ukrainie" do Polski. "Agencja zapewni wsparcie w m.in. wyszukiwaniu terenów pod inwestycje, magazynów lub ogólnie rozumianych lokalizacji, gdzie firmy mające oddziały na terenach zagrożonych będą mogły przenieść swoją działalność" - wskazała Agencja. Dodano, że oferta jest skierowana do firm nie tylko polskich, ale też pochodzących z krajów UE.

Zachwiany eksport

Wskazano też na wsparcie eksportu, "który został zachwiany przez rosyjski atak na Ukrainę". PAIH zadeklarowała, że wspomoże przedsiębiorców w znalezieniu nowych rynków zbytu dla "zakontraktowanych czy już wyprodukowanych na ten rejon towarów". "W ramach Centrum Eksportu i zagranicznych biur handlowych Polska Agencja Inwestycji i Handlu dysponuje konkretnymi możliwościami wsparcia" - zapewniono. Zespół wsparcia biznesu - jak zaznaczono - "nakieruje przedsiębiorców na nowe rynki zbytu" oraz pomoże w wyszukiwaniu potencjalnych odbiorców.

Agencja przekazała, że udzieli też wsparcia firmom z branż, które ucierpiały ze względu na ograniczenie surowców i komponentów do produkcji pozyskiwanych z terenów objętych wojną. Dodano, że "wskaże przedsiębiorcom gdzie znajdują się dane surowce" i pomoże nawiązać kontakty bezpośrednie z podwykonawcami z danych sektorów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wiceprezes PAIH Grzegorz Słomkowski ocenił, że wiele podmiotów będzie mieć "bardziej lub mniej istotny spadek obrotów". - Dla części firm istnieje jednak możliwość odtworzenia rynku eksportu czy znalezienia nowych dostawców w ramach przerwanych łańcuchów - stwierdził. Dodał, że w ramach działalności Agencja jest nastawiona na "zaoferowanie biznesowi dostępu do kompleksowej informacji, zarówno w sferze administracyjnej jak i prawno-gospodarczej". Słomkowski wyraził nadzieję, że dzięki nowoutworzonemu zespołowi wsparcia biznesu będzie można pomóc podtrzymać ciągłość pracy firm, które ucierpiały w wyniku ataku Rosji na Ukrainę.

Infolinia

PAIH uruchomiła infolinię dla firm potrzebujących wsparcia w relokacji biznesu do Polski z terytorium Ukrainy, konsultanci agencji czekają na zgłoszenia pod numerem +48 22 334 99 11. Kontakt możliwy jest też za pośrednictwem maila: Ukraina@paih.gov.pl - podano.

Poniedziałek jest 12 dniem inwazji Rosji na Ukrainę.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »