PGE podpisała umowę na dostawę węgla. Miliardy złotych w tle

PGE poinformowała w środę o podpisaniu z Polską Grupą Górniczą wieloletniej umowy na dostawy węgla. Za dostawę surowca największy dostawca energii cieplnej ma zapłacić w ciągu pięciu lat blisko 13,5 mld zł.

Umowa ma obowiązywać od 2023 do 2028 r., określono w niej szacunkowe wolumeny dostaw dla spółek: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Kogeneracja i PGE Energia Ciepła. 

Jak poinformowała PGE, cena na rok 2024 została uzgodniona w trybie negocjacji. Nie odbiega od warunków obowiązujących na krajowym rynku oraz jest ceną porównywalną do notowań na rynkach międzynarodowych - zaznaczyła spółka. Według PGE warunki cenowe dla kolejnych lat dostaw będą ustalane w trybie negocjacji w terminie do końca roku poprzedzającego.

Reklama

Państwowe spółki podpisują ważną umowę. Jej wartość wynosi kilkanaście miliardów złotych

Przy obecnie panujących na rynku trendach można oszacować, że wartość pięcioletniej umowy wyniesie ok. 13,5 mld zł - taką kwotę spółka podała w komunikacie giełdowym. Jednocześnie z podpisaniem umowy rozwiązane zostają dotychczas obowiązujące kontrakty z PGG: umowa wieloletnia z 2018 r. oraz kontrakty na dostawy dla bloków 5 i 6 Elektrowni Opole.

PGE zastrzegła, że w przypadku wydzielenia z Grupy Kapitałowej PGE aktywów wytwórczych na węgiel ze spółki PGE GiEK, spółka jest uprawniona do przeniesienia umowy na powstałe w ten sposób podmioty. 

PGE (Polska Grupa Energetyczna) jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.  

PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji. Natomiast Polska Grupa Górnicza jest największym krajowym producentem węgla kamiennego, w całości należącym do Skarbu Państwa.  

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »