Pieniądze i osłony socjalne dla górników. Rząd przyjął projekt ustawy

Urlopy górnicze i energetyczne i jednorazowe odprawy pieniężne będą przysługiwać pracownikom sektora elektroenergetycznego i górnictwa węgla brunatnego. Rząd przyjął projekt ustawy o osłonach socjalnych dla górników. Osłony dla pracowników likwidowanych branż to element tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Projektem ustawy zajmie się teraz Sejm. System wypłat świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych podlegać będzie notyfikacji do Komisji Europejskiej.

  • W grudniu 2022 r. minister aktywów państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali umowę społeczną, towarzyszącą tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego
  • NABE ma powstać na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafić do niej mają węglowe aktywa wytwórcze wszystkich  kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych
  • Umowa obejmuje nie tylko spółki Skarbu Państwa, ale także prywatny ZE PAK, który także eksploatuje elektrownie na węgiel brunatny
  • Umowa wprowadza urlopy energetyczne, górnicze, oraz jednorazowe odprawy pieniężne dla pracowników sektora elektroenergetycznego w okresie transformacji i odchodzenia od węgla kamiennego i brunatnego

Reklama

Projekt ustawy osłonowej dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz górnictwa węgla brunatnego przygotował resort aktywów państwowych. Wydatki na działania osłonowe mają kosztować 1,2 mld zł w latach 2023-2033.

Umowa społeczna niesie wsparcie pracownikom likwidowanych branż


Przypomnijmy: w grudniu 2022 r. minister aktywów państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali umowę społeczną, towarzyszącą tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. NABE ma powstać na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafić do niej mają węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych - PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen, przy czym będą to zarówno elektrownie na węgiel kamienny, jak i brunatny, oraz kopalnie węgla brunatnego. Umowa obejmuje nie tylko spółki Skarbu Państwa, ale również prywatną spółkę ZE PAK, która eksploatuje elektrownie na węgiel brunatny.

Odprawy i urlopy. Co przewiduje projekt przygotowany przez MAP?

Co przewiduje projekt przygotowany przez MAP? Przede wszystkim wprowadzenie urlopów energetycznych, górniczych, oraz jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego w okresie transformacji i odchodzenia od węgla (wyłączania jednostek wytwórczych). Podobne osłony będą stosowane wobec pracowników branży górnictwa węgla brunatnego w okresie redukcji wydobycia węgla brunatnego.

Obejmuje nie tylko pracowników, którzy z państwowych spółek trafią wraz z aktywami węglowymi do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), ale też prywatnych firm, spełniających wskazane warunki.

Urlopy górnicze i energetyczne. Jakie warunki trzeba spełnić?


Urlopy energetyczne w wymiarze do czterech lat przysługiwać będą pracownikom, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury pomostowej, urlop będzie przysługiwał pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli pracownikowi nabyć prawo do emerytury.

Analogicznie, urlopy górnicze mają przysługiwać pracownikom górnictwa węgla brunatnego, którym brakuje co najwyżej cztery lata do nabycia prawa do emerytury górniczej. W czasie korzystania z takich urlopów pracownik ma otrzymywać 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak za urlop wypoczynkowy, do podstawy wliczać się będzie nagrody i premie branżowe.

Likwidacja energochłonnych branż. Dla kogo jednorazowa odprawa pieniężna?

Pracownikom, którym nie spełniają warunków przejścia na urlopy, a mają co najmniej 5-letni staż pracy, przysługiwać ma jednorazowa odprawa pieniężna - 12-krotność miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje, że świadczenia socjalne, w tym koszty składek na ubezpieczenia społeczne, odprawy pieniężne oraz koszty realizacji zadań wynikających z ustawy, finansowane są z dotacji budżetowej i wypłacane do 31 grudnia 2053 r.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NABE | odprawy | górnicy | kopalnie | węgiel brunatny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »