PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w IV kw. 2022 r. mocniej od oczekiwań

​PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w IV kw. 2022 r. o 2,9 proc. w ujęciu annualizowanym - poinformowało Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA).

Ze wstępnych danych opublikowanych przez amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych (odpowiednik GUS) wynika, że tempo wzrostu PKB w największej gospodarce świata wyniosło w IV kw. ub. r. 2,9 proc. w ujęciu annualizowanym. Analitycy ankietowani przez Reutersa spodziewali się wzrostu o 2,6 proc. 

Oznacza to odbicie amerykańskiej gospodarki od kursu w kierunku recesji. W pierwszej połowie 2022 r. BEA wskazywało na spadek PKB  - w I kw. o 1,6 proc., natomiast w II kw. o 0,6 proc. Pozytywne sygnały pojawiły się dopiero w III kw. - wówczas odczyt wskazywał na +3,2 proc.  

Reklama

Dane lepsze od oczekiwań

W ujęciu kwartalnym wskaźnik PCE core wyniósł 3,9 proc. W III kw. ubiegłego roku było to 4,7 proc. PCE core to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed) miara inflacji. 

Dane te mogą mieć wpływ na decyzję o wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Najbliższe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC - odpowiednik polskiej RPP), zaplanowane jest na 1 lutego.  

W grudniu FOMC podniósł główną stopę procentową w USA o 50 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,50 proc. Inflacja bazowa w tym kraju spadła w grudniu 2022 r. do 6,5 proc. w relacji rocznej wobec 7,1 proc. rdr odnotowanych w listopadzie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | PKB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »