PKB w strefie euro w IV kw. 2022 r. Eurostat podał dane

​W IV kw. 2022 r. PKB w strefie euro wzrósł o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym i 1,9 proc. w ujęciu rocznym - wynika ze wstępnych danych Eurostatu opublikowanych we wtorek.

Jak wynika z najnowszych informacji opublikowanych przez Eurostat, wstępny odczyt PKB dla strefy euro wyniósł 1,9 proc. za IV kw. 2022 r. W analogicznym okresie w 2021 r. tempo wzrostu gospodarek krajów w strefie wyniosło 2,3 proc. rok do roku.

Jednocześnie dane o kwartalnym wzroście wskazują na spowolnienie gospodarcze dla krajów ze strefy euro. W IV kw. w porównaniu do III kw. tempo wzrostu było bliskie zeru i wyniosło 0,1 proc.  

Natomiast na przestrzeni III kw. i II kw. odczyt Eurostatu wskazywał na wzrost gospodarczy o 0,3 proc.

Inflacja zaczyna zawracać

Grudniowy odczyt inflacji HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych) wyniósł w strefie euro 9,2 proc. rok do roku. Jest to wskaźnik niższy o 0,9 punktu procentowego w porównaniu do danych za listopad - wówczas wzrost cen dla krajów, których walutą jest euro, wyniósł 10,1 proc. w relacji rocznej.  

Reklama

Jednocześnie na przełomie listopada i grudnia doszło do obniżki cen towarów i usług. Inflacja HICP miesiąc do miesiąca wyniosła bowiem -0,3 proc.  

Dane dotyczące inflacji oraz tempa wzrostu gospodarczego mogą mieć wpływ na decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych. Następne posiedzenie Rady Prezesów EBC zaplanowane jest na początku lutego. 

Po grudniowej podwyżce o 50 punktów bazowych stopa refinansowa wynosi 2,5 proc., stopa kredytu 2,75 proc., a stopa depozytowa 2 proc. Wcześniej Rada miała bardziej "jastrzębi" kurs. Zarówno we wrześniu, jak i w październiku i listopadzie, podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych.

Europejskie gospodarki umknęły recesji

Wraz z końcem stycznia poszczególne europejskie urzędy statystyczny opublikowały dane o PKB dla ich krajów. Z najświeższych danych wynika, że PKB w IV kw. we Francji wzrósł na przestrzeni trzech miesięcy o 0,1 proc. Jest do odczyt porównywalny do tego zaraportowanego na przełomie II i III kw. - wówczas tempo wzrostu drugiej największej gospodarki UE wyniosło 0,2 proc.  

W przypadku Niemiec, tamtejsza gospodarka w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. wzrosła o 0,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z 2021 r. Przy czym wówczas PKB Niemiec wyniósł 1,8 proc. w relacji rocznej.  

Natomiast na przestrzeni kwartałów największa gospodarka Europy skurczyła się o -0,2 proc. Nie można jeszcze mówić o nawet technicznej recesji w przypadku Niemiec, ponieważ dopiero dwa postępujące po sobie odczytu kwartalne mogą sugerować takie zdarzenie. A tempo wzrostu PKB na przełomie II i III kw. u naszych zachodnich sąsiadów wyniosło 0,5 proc.

Najwyższy wskaźnik PKB na koniec roku, spośród największych gospodarek UE, odnotowano w Hiszpanii, gdzie tamtejsza gospodarka rozwinęła się rok do roku o 2,7 proc., a kwartał do kwartału o 0,2 proc. We Włoszech natomiast w relacji rocznej PKB wzrósł o 1,7 proc. Jednak ostatnie trzy miesiące przyniosły spadek wskaźnika w porównaniu do III kw. o 0,1 proc. 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika natomiast, że PKB w Polsce wzrósł w 2022 r. o 4,9 proc. w porównaniu do 2021 r., który był dobrym rokiem dla polskiej gospodarki - wówczas wskaźnik PKB za całe 12 miesięcy wyniósł 6,8 proc. 

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Produkt Krajowy Brutto (PKB) | unijne PKB | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »